Podsumowanie roku przez ministra A. Macierewicza

Autor: mat. prasowe MON 2016-11-20 10:56:44
O sukcesach, którymi może się pochwalić resort obrony narodowej, jego szef, kierujący nim od roku minister Antoni Macierewicz opowiedział w rozmowie z redaktor naczelną portalu polska-zbrojna.pl – zastępcą dyrektora WIW Anną Putkiewicz oraz redaktor naczelną miesięcznika „Polska Zbrojna” – zastępcą dyrektora WIW Izabelą Borańską-Chmielewską.

W zakresie polityki socjalnej szef resortu wymienia poprawę sytuacji osób zatrudnionych w resorcie obrony, w tym podwyżki dla żołnierzy i dla pracowników wojska, których uposażenia były zamrożone od 8 lat. Równie istotne w zakresie służby wojskowej stało się zniesienie dotychczasowego ograniczenia czasowego (do 12 lat) wymiaru służby szeregowych zawodowych, dzięki czemu armia będzie mogła nadal korzystać z ich doświadczenia i umiejętności. W korpusie oficerów i podoficerów z zadowoleniem przyjęte zostało zlikwidowanie obowiązujących do tej pory limitów awansowych. Przez lata ograniczenia te blokowały możliwość rozwijania się i zajmowania wyższych stanowisk, zwłaszcza oficerom młodszym i podoficerom, posiadającym unikatowe kwalifikacje.

Minister podkreśla również, jak istotne jest w obecnej działalności MON, w ramach polityki historycznej resortu – upowszechnianie prawdy o polskiej tożsamości narodowej, przywracanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, a także docenienie zasług postaci wielce zasłużonych dla Ojczyzny (m.in. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” czy płk. Ryszarda Kuklińskiego) poprzez przyznanie im pośmiertnych awansów. Wojsko jest taką skarbnicą wiedzy o dokonaniach, walkach, o chwale, a czasami i o porażkach armii, społeczeństwa i całego narodu polskiego. To wojsko niesie w sobie pamięć historyczną narodu i dlatego w wojsku przywrócić trzeba prawdę o tych, którzy walczyli przeciwko zaborcom (…) – mówi minister.

Kolejnym ważnym elementem obecnej działalności resortu ON jest zapoczątkowanie reformy wyższego szkolnictwa wojskowego. Te niezbędne zmiany w wojskowej edukacji mają na celu kształcenie żołnierzy na jak najwyższym poziomie, m.in. poprzez dostosowanie go do potrzeb bezpieczeństwa państwa i sił zbrojnych oraz wymagań obecnej sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Służyć temu powinno również − jak podkreśla minister Antoni Macierewicz – przywrócenie armii polskiej tradycji wojskowej i wychowanie nowoczesnej kadry, która będzie kształcić oficerów w duchu polskości i tradycji niepodległościowych.

Do największych osiągnięć wojska w minionym roku minister obrony zalicza przygotowanie i przeprowadzenie szczytu państw NATO w Warszawie, który okazał się ogromnym sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym i logistycznym, jak i politycznym. Szef resortu przypomina, że to właśnie podczas lipcowych obrad przywódców najważniejszych państw świata podjęto historyczną decyzję o stacjonowaniu wojsk sojuszniczych na terenie krajów Europy Wschodniej i Środkowej. − Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO, nie tylko z nazwy, nie tylko w zewnętrznych przejawach, ale w swojej rzeczywistej strukturze i możliwości działania – podkreśla minister Macierewicz.

Ogromnym sukcesem okazało się również międzynarodowe ćwiczenie pk. „ANAKONDA”, w którym wzięło udział ponad 30 000 żołnierzy, w tym ok. 2000 żołnierzy amerykańskich. To oni, w ramach przegrupowania, przeprowadzili pod Toruniem największy od czasów II wojny światowej desant na terenie Europy.

Minister podkreśla też ważną rolę, jaką wojsko odegrało w przygotowaniu i zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży, za co papież Franciszek osobiście i bardzo serdecznie podziękował podczas audiencji, jakiej na zakończenie swojego pobytu w Polsce udzielił przedstawicielom polskiej armii.

− Niezwykle istotnym aspektem obecnej działalności resortu − zaznacza minister Macierewicz − jest także modernizacja polskiej armii, w tym utrzymanie budżetu na poziomie 2% PKB, liczonych według metodologii natowskiej. Te środki mają być przeznaczane na unowocześnianie armii przy wykorzystaniu najnowszych technologii, a zarazem wspieranie i rozwijanie polskiego przemysłu zbrojeniowego, bo on (…) jest ważny nie tylko z punktu widzenia obrony kraju, ale także rozwoju gospodarczego Polski.

Jak podkreśla w swoich wypowiedziach minister Antoni Macierewicz, dla bezpieczeństwa państwa ważne jest umacnianie jego potencjału obronnego, m.in. poprzez zwiększanie stanu polskiej armii. Ten wymóg kierownictwo resort realizuje, tworząc obecnie Wojska Obrony Terytorialnej, których jednostki do końca 2019 roku mają być rozmieszczone na terenie całego kraju.

− ”Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, czyli póki jesteśmy zdolni do fizycznej, zbrojnej obrony własnej Ojczyzny – zaznacza minister Antoni Macierewicz. – (…) Kluczowe jest wyszkolenie żołnierzy, kluczowe jest to, że wzrasta liczebność polskiego wojska − same wojska operacyjne osiągną w tym roku przyrost co najmniej 15-procentowy, a jeżeli dodamy jeszcze do tego wojska obrony terytorialnej, to widzimy, w jak niebywałym dziś w Europie tempie powiększa się polska armia i jak wzmacnia się dzięki najnowocześniejszym rodzajom broni. Będzie stała obecność armii amerykańskiej, armii natowskiej, Brytyjczyków, Rumunów w Korpusie Północno-Wschodnim. Myślę że możemy liczyć także na naszych sojuszników, bo przede wszystkim liczymy na siebie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u