Nominacje generalskie

Autor: mat. prasowe MON 2017-01-14 10:49:48
We wtorek, 10 stycznia br., minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty mianowań na stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialne

Dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski i dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) gen. bryg. Wiesław Kukuła odebrali we wtorek nominacje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Ponadto na wniosek ministra obrony narodowej, Prezydent RP mianował gen. bryg. Sławomira Wojciechowskiego na stopień generała dywizji.

– To ważny dzień dla Panów Generałów, ale także dla Rzeczypospolitej. Rzeczpospolita ma od dzisiaj nowego Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ale i Rzeczpospolita ma dowódcę nowo utworzonej formacji Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział prezydent Andrzej Duda wręczając nominacje generałom.

Przybliżając sylwetkę generała Sławomira Wojciechowskiego, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest on oficerem kompetentnym z bagażem doświadczń zdobytych przez lata służby na wielu stanowiskach w kraju jak i poza granicami.

– Panie generale jestem przekonany, że jest Pan oficerem nie tylko kompetentnym do tego, aby wykonywać to niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie, ale przede wszystkim, że jako generał dywizji będzie Pan je wykonywał z pełnym zaangażowaniem, czego Panu i Rzeczypospolitej z całego serca życzę – powiedział Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Generał Wiesław Kukuła objął dowództwo nowo tworzonej formacji, formacji niezwykle ważnej, bo jej utworzenie oznacza rozwój polskich sił zbrojnych, jej utworzenie oznacza także pewien kolejny etap w historii polskiego wojska – powiedział Prezydent. Ta formacja ma za zadanie zbliżenie społeczeństwa do polskiej armii, zbliżenie społeczeństwa do służby wojskowej dla Rzeczypospolitej. Jestem przekonany Panie generale, że zrealizuje Pan wszystkie założenia i cele jakie postawione zostały przed tą formacją (…), że będzie Pan umiał tak ułożyć ją w strukturze polskich wojsk, aby realizowała wszystkie swoje zadania wspierając zarazem wojska operacyjne – zaznaczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

W dalszej części swojego przemówienia Prezydent Duda odnosząc się do zadań Wojsk Obrony Terytorialnej podkreślił, że żołnierze tej formacji będą wykonywali zadanie nie tylko czysto bojowe, ale również będą wspierać polskie społeczeństwo. – To mają być Ci, którzy służą blisko obywatela, to mają być Ci obywatele, którzy służą Rzeczypospolitej w ramach polskiej armii (…). To ma być zbliżenie polskiego wojska do społeczeństwa i zarazem społeczeństwa do polskiej armii – podkreślił Prezydent.

– Panowie Generałowie, to są zadania dziejowe w trudnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Rozwój polskiego wojska i wzmacnianie jego potencjału jest dzisiaj nie tylko potrzebą chwili, ale jest właśnie zadaniem dziejowym. Wierzę w to, że Panowie zrealizują to zadanie jak najlepiej. Wierzę w to, że także i my ‒ jako ci, którzy od strony politycznej odpowiadają dzisiaj za polskie wojsko ‒ zrealizujemy je ku chwale Rzeczypospolitej i ku jej potędze – zakończył Prezydent.

*****

W przypadku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Prezydent Andrzej Duda jeszcze przed końcem ubiegłego roku postanowił o wyznaczeniu generała Sławomira Wojciechowskiego na to stanowisko z dniem 1 stycznia 2017 roku, zmiana ta była wynikiem upływu trzyletniej kadencji dotychczasowego dowódcy operacyjnego generała broni Marka Tomaszyckiego. Jednocześnie prezydent mianował generała brygady Sławomira Wojciechowskiego na stopień generała dywizji.

Akt mianowania na pierwszego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej, które są nowym rodzajem sił zbrojnych, utworzonym z początkiem 2017 r., Prezydent RP wręczył natomiast generałowi brygady Wiesławowi Kukule, awansowanemu na pierwszy stopień generalski w listopadzie 2016 r.

Generał Wojciechowski został wyróżniony przez Prezydenta Buzdyganem Honorowym oraz pierścieniem generalskim z oznaką otrzymanego stopnia wojskowego. Wyróżnienia te wręczył minister obrony narodowej.

*****

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski od sierpnia 2015 r. był zastępcą dowódcy operacyjnego RSZ. Jest jednym z autorów reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wprowadzonej w 2014 r. Wcześniej, w Sztabie Generalnym WP, kierował pracami nad wdrożeniem wojennego systemu dowodzenia. Od 2013 roku kierował departamentem strategii i planowania obronnego MON.

W 2011 r. dowodził IX Zmianą PKW w Afganistanie, a wcześniej 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i 4 Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym. W latach 2009–2010 dowodził wielonarodową Grupą Bojową UE, a w trakcie IV Zmiany PKW w Iraku w 2005 r. kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Akademii Obrony Narodowej, Joint Services Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii, szkoły NATO w Oberammergau oraz studium polityki obronnej w US Army War College w Carlisle.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest jednym z dwóch głównych dowództw w polskich siłach zbrojnych. Odpowiada za organizację ćwiczeń, podlegają mu kontyngenty działające za granicą, zadaniem DORSZ jest też planowanie i dowodzenie wojskami i elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych w sytuacjach kryzysowych.

Gen. bryg. Wiesław Kukuła obowiązki szefa tworzonego Dowództwa WOT objął pod koniec września 2016 r. Wcześniej, od 2012 r., dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Służył w tej jednostce od 1996 r. (wówczas był to 1 pułk specjalny) na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. W latach 2003–2004 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. był szefem wydziału dowodzenia i łączności oraz szefem pionu – zastępcą szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja.

*****

Z początkiem roku Wojska Obrony Terytorialnej stały się nowym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa resortu. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. MON zakłada, że w 2018 r. WOT będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 – 53 tysiące. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w Podlaskiem, Lubelskiem i Podkarpackiem oraz cztery bataliony w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u