Powstanie Wielkopolskie to symbol chwały i wspaniałego zwycięstwa – wicemarszałek Brudziński otworzył wystawę w Sejmie

Autor: sejm.gov.pl 2017-02-23 12:04:17
„Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do Niepodległości” to tytuł wystawy prezentowanej od dziś w gmachu głównym Sejmu. W uroczystym otwarciu udział wzięli wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki oraz posłowie i senatorowie. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Prezentowana wystawa jest przypomnieniem pięknej karty naszej historii – powiedział wicemarszałek Brudziński podczas otwarcia. Jak podkreślił Powstanie 1918-1919 było zrywem zakończonym wielkim sukcesem, na który złożyły się długie lata paramilitarnych przygotowań, wychowanie w duchu patriotycznych wartości, rozwój ekonomiczny i rzetelne wykształcenie. Dodał także, że sukces tego zrywu przyniósł Wielkopolanom wolność, ale także przyczynił się do utrwalenia niepodległości.

Wystawę zorganizowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a jej zaprezentowanie odbyło się z inicjatywy posła Bartłomieja Wróblewskiego.

***

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 to zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Następnego dnia konkurencyjną paradę wojskową urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. W powszechnym odbiorze społecznym Powstanie Wielkopolskie jest traktowane przede wszystkim jako czyn zbrojny, który wpłynął decydująco na postanowienia konferencji pokojowej przyznającej Polsce Wielkopolskę i Pomorze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u