Przystań Sportów Wodnych w Toruniu do modernizacji

Autor: źródło - UM Toruń 2014-03-26 14:54:17
Przystań AZS w Toruniu odzyska blask dzięki modernizacji i rozbudowie, jaką wykona miasto. Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn podpisali w dniu 26 marca 2014 r.umowę użyczenia terenu przystani.
- Ważne jest to, że dzięki wyremontowanej przystani ZAS powiększy się nie tylko wodna baza w Toruniu, ale będzie to też miejsce z którego skorzystają turyści przepływający przez nasze miasto – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zabiegamy o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie modernizacji obiektu.

Przystań Sportów Wodnych AZS UMK zlokalizowana jest przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. W trosce o podniesienie standardu przystani i stworzenia odpowiednich warunków dla zawodników Akademickiego Związku Sportowego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, władze uniwersytetu oraz Torunia w oparciu o przyjęte wspólne stanowisko w sprawie modernizacji i rozbudowy obiektu, 26 marca 2014 r., podpisali umowę użyczenia, której przedmiotem jest przekazanie terenu przystani AZS przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (właściciela obiektu) w bezpłatne użyczenie na okres 25 lat Gminie Miasta Toruń.

- Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją dobrej współpracy między UMK a Toruniem – mówił rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn – Cieszy nas, że teren przystani AZS nabierze nowych walorów.

Obiekt przystani AZS jest podstawową bazą szkoleniową dla jedynej w województwie kujawsko-pomorskim Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzącej szkolenie w wioślarstwie. Od lat toruńscy uczniowie tejże szkoły będący jednocześnie zawodnikami Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń odnoszą sukcesy na zawodach krajowych i międzynarodowych. Od 1992 roku zawodnicy AZS UMK Toruń reprezentują kraj w igrzyskach olimpijskich stanowiąc trzon kadry narodowej. To wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy w kategorii senior i junior. Największym osiągnięciem jest srebrny medal zdobyty przez Łukasza Pawłowskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., w czwórce bez sternika wagi lekkiej.

AZS UMK Toruń to stowarzyszenie sportowe, które pod względem wyników sportowych plasuje się w pierwszej trójce klubów wioślarskich w Polsce, natomiast we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży za 2012 rok zajmuje trzecie miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, że wioślarstwo zostało zakwalifikowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do złotej kategorii dyscyplin sportowych stanowiących o sile polskiego sportu, konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu szkolenia toruńskich wioślarzy zapewniającego osiąganie najwyższych wyników sportowych w tej dyscyplinie.

Baza szkoleniowa, z której korzystają uczniowie SMS i zawodnicy AZS UMK Toruń wymaga dostosowania do obecnych standardów i wymagań jakie muszą spełniać tego typu obiekty. Zły stan techniczny budynku głównego oraz hangaru wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu. Wymiany wymagają wszystkie instalacje: elektryczna, sanitarna, wodnokanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Budynek wymaga przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych: docieplenia, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz poprawy estetyki zewnętrznej obiektu tj. wykonanie elewacji. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie prac związanych z rozbudową hangaru oraz dostosowaniem części obiektu do pełnienia funkcji obsługi „toruńskiej mariny”, wykorzystywanej przez żeglarzy pływających po Wiśle. W ramach kompleksowej modernizacji należy także zadbać o zagospodarowanie zewnętrzne terenu, a głównym celem koncepcji projektu jest poprawa stanu technicznego i funkcjonalnego przystani sportów wodnych i stworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia szkolenia specjalistycznego w wioślarstwie dla uczniów SMS i zawodników AZS UMK Toruń.

Ze względu na funkcję przystani obiekt został uznany przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich jako strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce otrzymując pisemną rekomendacją Zarządu PZTW skierowaną do Ministra Sportu i Turystyki, popierającą ujęcie inwestycji w programie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W oparciu o porozumieniem pomiędzy inwestorem a PZTW przystań będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie.

Przewidywany koszt całkowity inwestycji przeznaczonej do realizacji w latach 2014 -2015 szacowany jest na ok. 4 mln zł z czego 2 mln zł miasto stara się pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Nowoczesny i zmodernizowany w przyszłości obiekt niewątpliwie wpłynie na jakość szkolenia uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, którzy wspólnie z Akademickim Klubem Sportowym UMK Toruń realizują programy szkolenia sportowego na etapie ukierunkowanym w gimnazjum oraz specjalistycznym w szkołach ponadgimnazjalnych. Ponadto wysoki standard bazy treningowej przyczyni się do osiągania wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym zawodników AZS UMK Toruń.

Przystań Sportów Wodnych po modernizacji będzie także znakomitym miejscem rekreacji mieszkańców Torunia oraz bazą dla żeglarzy pływających po Wiśle.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u