Gdańsk w finale „Mayors Challenge” Fundacji Bloomberga

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-04-24 09:11:38
Gdańsk znalazł się pośród 21 finalistów wybranych spośród 155 miast biorących udział w konkursie na poszukiwanie skutecznych rozwiązań dla wyzwań stojących przed miastami. Europejskie miasta współzawodniczą o główną nagrodę w wysokości 5 mln Euro. Gdańska aplikacja dotyczyła wdrożenia innowacyjnego sposobu debaty z mieszkańcami, który ma za zadanie odbudować zaufanie do lokalnej demokracji.
Gdańsk znalazł się na liście miast, finalistów, którzy wezmą udział w ostatecznej walce o główną nagrodę konkursu „Mayors Challenge (Wyzwania Burmistrzów)” Fundacji Bloomberga, o czym poinformowała sama Fundacja dziś rano. „Mayors Challenge” to konkurs, którego celem jest inspirowanie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które mają potencjał rozwiązania ważnych problemów miast, oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 5 mln Euro, za najbardziej kreatywny i nadający się do dalszego przekazywania pomysł. Przewidziano również 4 nagrody w wysokości 1 mln Euro. Ostatecznych zwycięzców poznamy jeszcze tej jesieni. Gdański projekt proponuje innowacyjne rozwiązanie, w którym mieszkańcy proponują swoje pomysły, jednocześnie obligatoryjnie wnoszą o debatę i pracę nad nimi wraz z urzędnikami.

Gdańsk jest jednym z 3 polskich miast, które dostały się do finału. W finale obok Gdańska znalazły się również Warszawa i Kraków.

Finaliści zaproponowali rozwiązania problemów miejskich w takich obszarach jak: bezrobocie młodych, starzenie się społeczeństwa, zaangażowanie społeczne, rozwój ekonomiczny, stan środowiska oraz problemy energetyczne, zdrowie i bezpieczeństwo a także wzrost efektywności zarządzania.

- Europejskie miasta w tegorocznej edycji „Mayors Challenge” zaproponowały odważne i kreatywne pomysły, które mają potencjał polepszania jakości życia na całym kontynencie ale i na świecie – mówi Michael R. Bloomberg, filantrop i 108. Burmistrz Nowego Yorku – Miasta stoją przed wielkimi wyzwaniami, od zmian klimatycznych, poprzez wykluczenie społeczne aż po bezrobocie młodych. Potrzebujemy miejskich liderów, którzy sięgają po innowacyjne rozwiązania aby im sprostać i dzielić się ze światem tymi, które okazują się skuteczne. Na tym polega konkurs „Mayors Challenge” – dodaje.

- Pomysł, który powstał w Gdańsku ma duże szanse być odpowiedzią na bolączki lokalnej demokracji XXI wieku, oraz sprawić aby dialog między mieszkańcami a urzędnikami nabrał formalnych ram i nowej jakości – mówi Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska - Cieszę się niezmiernie, że aplikacja do konkursu powstała we współpracy młodych mieszkańców Gdańska z urzędnikami. Jestem dumny, że ten pomysł uzyskał wysoką ocenę komisji i wierzę, że uda się go skonkretyzować i realizować w przyszłości – dodaje.

Edycja 2013-2014 konkursu „Mayors Challenge” jest pierwszą organizowaną w Europie po inauguracyjnej edycji w Stanach Zjednoczonych. Europejskie miasta, których populacja przekracza 100 tys. mieszkańców, zostały zaproszone do udziału. Finaliści to miasta, które mają od 250 tys. do ponad miliona mieszkańców z 11 krajów Europy. Ich aplikacje zostały wyselekcjonowane spośród 155 i dotyczą rozwiązywań najważniejszych wyzwań, które stoją dziś przed miastami i regionami. Finaliści wezmą udział w dwudniowych warsztatach „Bloomberg Idea Camp”, dla liderów wyłonionych miast, gdzie przy współudziale specjalistów i ekspertów, będą dopracowywać swoje projekty. Warsztaty planowane są na czerwiec 2014 roku w Berlinie.

James Anderson ,szef ds. innowacji Fundacji Bloomberga , powiedział : - Podczas gdy pomysły są bardzo zróżnicowane , możemy zidentyfikować dzięki nim kluczowe zagadnienia . Rozwiązania idą w kierunku rozwiązań sieciowych , rozproszonych, w przeciwieństwie do kosztownych rozwiązań scentralizowanych . Miasta biorące udział w konkursie wykazały duże zainteresowanie zaangażowaniem obywateli zarówno w sam proces jak i w realizację efektów końcowych. Technologia, która ma konkretny i pozytywny wpływ na życie poszczególnych obywateli - od osoby niewidomej w Warszawie poprzez bezrobotną młodzieży w Amsterdamie po właściciela domu w Schaerbeek - odgrywa również znaczącą rolę ".

Pracownicy Fundacji Bloomberga i niezależna komisja złożona z 12 członków z całej Europy, uważnie analizowali każdy wniosek w ramach kilku rund konkursowych, ostatecznie ustalając swój werdykt na początku tego miesiąca. Decyzją komisji, 21 miast zostało zaproszonych do dalszego rozwijania zgłoszonych pomysłów. Aplikacje konkursowe będą oceniane na podstawie czterech kryteriów: wizja, potencjał oddziaływania , plan wdrażania i oraz możliwość rozprzestrzeniania na inne miasta. Lista finalistów i ich pomysłów znajduje się na http://mayorschallenge.bloomberg.org/ Więcej informacji o konkursie „Mayors Challenge” dostępna jest na: http://www.bloomberg.org/initiative/mayors_challenge

O Fundacji Bloomberga
Misją Fundacji Bloomberga jest zapewnienie dłuższego życia o jak najlepszej jakości dla jak największej liczby ludzi . Organizacja koncentruje się na pięciu obszarach kluczowych mających potencjał tworzenia trwałych zmian : zdrowie publiczne , środowisko, edukacja , innowacje w skład których wchodzą „Mayors Challenge” oraz sztuka. Fundacja Bloomberga Philanthropies obejmuje wszystkie obszary działalności charytatywnej Michael R. Bloomberga i utrzymuje się z jego darowizn. W roku 2013, poprzez Fundację Bloomberga przekazano 452.000.000 dolarów. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.bloomberg.org

O gdańskiej aplikacji

Na etapie prac nad aplikacją powstało kilka bardzo ciekawych pomysłów w Urzędzie Miejskim. Jednak w trakcie warsztatów w ramach prac nad Strategią Gdańsk 2030 kilkoro maturzystów z gdańskiego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 przedstawiła swój pomysł. To on został uznany za najlepszy i stał się przedmiotem dalszych prac nad aplikacją konkursową! Za szczególne zaangażowanie w przygotowanie zgłoszenia do konkursu „Mayors Challenges” należą się podziękowania uczniowi klasy maturalnej III LO Lechowi Gorlewiczowi. Zdiagnozowaliśmy, że największym obecnie problemem nie tylko Gdańska, ale i innych europejskich miast, jest brak poczucia mieszkańców, że mają wpływ na podejmowane decyzje. Wpływa to negatywnie na jakość lokalnej demokracji. Komisja konkursowa Fundacji Bloomberga podzieliła nasze zdanie, że to jedno z ważniejszych współcześnie wyzwań.

Tomasz Nadolny, Doradca Prezydenta Miasta Gdańska, koordynator gdańskiej aplikacji opowiada na czym polega innowacyjność zawarta w aplikacji - Gdański pomysł polega na stworzeniu innowacyjnego rozwiązania, w którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje własne pomysły mogące poprawić jakość życia w mieście. Inicjatorzy pomysłów będą za pomocą specjalnej platformy prezentować je innym mieszkańcom oraz zbierać poparcie dla pomysłów swojego autorstwa. Wielkość wymaganego poparcia, zależeć będzie od rozmiaru projektu oraz jego zasięgu. Zdobycie wymaganego poparcia będzie obligatoryjnie nakładało na urzędników obowiązek pracy nad projektem. W ramach wspólnej pracy, projekt będzie przepracowywany wspólnie przez mieszkańców i urzędników, tak aby spełniał wszelkie wymogi formalne oraz mieścił się w zadaniach gminy. W przypadku wypracowania udanego efektu współpracy - zależnie od skali projektu - będzie on dalej procedowany do wydziałów, uchwały budżetowej, obrad Rady Miasta itd. Pomysł jest przygotowany w zarysie, ale wymaga dalszych prac, w których pomogą nam eksperci z Fundacji Bloomberga – dodaje Tomasz Nadolny

Więcej wiadomości z Gdańska znajdziesz :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u