Skarby znalezione na gdańskim Śródmieściu

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-05-01 09:46:11
Akcja Edukacja czyli szkoła inaczej, Kawiarenka konsultacyjna dla rodziców, Akcja Wolontariat, Warsztaty kreatywności, Dni Matki i Córki, Sztuka robienia Sushi, Pikniki, Podchody, Kino na podwórku – to działania Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w ramach projektu streetworkingowego „Ulica”.
A wszystko zaczęło się w „urzędniczych głowach” 10 lat temu. Na czym, w dużym skrócie, polega projekt „Ulica”? Wychodzimy z instytucji. Jesteśmy tam, gdzie potrzeba iskry do działania. Siejemy pomysły, przekazujemy pozytywną energię, łączymy ludzi, angażujemy instytucje. Pokazujemy, że można mieć wpływ na swoje otoczenie. Można, pod warunkiem, że się poznamy i złączymy siły. A efekt synergii na gdańskim Śródmieściu przerasta nasze najśmielsze oczekiwania, tu 1+1 na pewno nie równa się 2.

2 streetworkerki. 20 młodych ludzi działających pro-bono. 12 państwowych instytucji. Dwie fundacje. Jedna dzielnica.
Jak to działa? Na przykładzie, tradycyjnego już w porze letniej, kina podwórkowego: dzieciaki mają pomysł, sąsiad ma prąd, GCPU ma sprzęt, tata ma przedłużacz, mama zaparzy dla wszystkich herbaty, druga mama zrobi popcorn, sąsiad pomoże przybić gwoździe i zawiesić ekran, zrobiony z prześcieradła pożyczonego od Pani na rogu, sąsiadka wystawi kanapę, lokalna pizzeria da zniżkę, każdy przyniesie koc i poduchy. I wtedy wystarczy już tylko poczekać, aż się ściemni. Takie wieczory zapadają w pamięć całej dzielnicy.

Kilka lat temu, kiedy zaczynaliśmy pracę na gdańskim Śródmieściu w okolicach ulicy Sierocej... Pusty plac, na środku stół pingpongowy, bez siatki, więc głównie służył jako „ławka” i miejsce zbiórek. A teraz? Bywa, że jest stołem, przy którym zasiadamy do uroczystej kolacji przy świecach, czasem, podczas zawodów sportowych, to miejsce gdzie wręczane są medale i nagrody, kiedy indziej to miejsce pikniku zorganizowanego przez dzieci. Puste boiska. Teraz zamieniają się np. w pole bitwy na poduszki, w miejsce rozgrywek turniejów, w scenę, na której odbywają się pokazy parkoura i break dance. Przy odrobinie szczęścia spotkać tam można szczudlarza i wielkie bańki mydlane. Zapełnianie podwórkowej przestrzeni, na początku, odbywało się przy wsparciu streetworkerów, teraz nawet najmłodsi mieszkańcy już wiedzą jak to się robi. Przestało nas dziwić, kiedy opowiadają, że zrobili sobie piknik, każdy coś przyniósł i było super. Prawdziwym zaskoczeniem było, kiedy przez kilka miesięcy spotykali się na tajnych próbach, żeby przygotować dla nas przedstawienie teatralne- niespodziankę.

Dzięki współpracy z rożnymi instytucjami można realizować nawet najbardziej śmiałe pomysły. Od lat wspiera nas i gości Szkoła Podstawowa nr 57, dzięki czemu możemy spotykać się na cotygodniowej „Akcji Edukacja”. Mówiąc krótko: odrabiamy lekcje. Wyjątkowe jednak jest to, że dzieciaki prawie nigdy nie opuszczają zajęć, mimo, że spotkania są całkowicie dobrowolne. Mało tego, pilnują, aby nie przedłużać przerwy, tylko szybko wracać do nauki. Jak to możliwe? Staramy się pamiętać o ich potrzebach, zapewnić im na czas trwania Akcji Edukacji uwagę osoby dorosłej "na wyłączność", tak, aby w odpowiednim tempie i dostosowanymi metodami móc opanować szkolny materiał. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wolontariusze, którzy nas wspierają. Kilkunastu młodych ludzi poświęca swój czas, energię i zaangażowanie, aby z dziećmi „oswajać” szkołę, odczarować moc ocen, by pokazać, że w każdym z nich jest potencjał i możliwość rozwoju, nawet jeśli oceny mogłyby wskazywać na coś innego. A co jest w tym wszystkim najważniejsze? Żeby móc pobyć razem.

Fundacja Forum udostępniła nam miejsce w domu sąsiedzkim, aby co tydzień prowadzić konsultacje psychologiczne dla mieszkańców przy kawie. Zapraszamy do „Kawiarenki Konsultacyjnej” na ul. Stajenną 3 w Gdańsku, w każdy poniedziałek od 17:30-18:30. Otwartość na współpracę i gościnność Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zaowocowało już dwoma projektami „Streetcoach” - były to spotkania wolontariuszy z dziećmi, podczas których realizowany był indywidualnie wyznaczony cel oraz "Dzień matki i córki"- impreza dla mieszkanek Śródmieścia, podczas, której odbyły się m.in. warsztaty SUSHI i metamorfozy.

Fundacja „I love packing” założona przez jedną z naszych wolontariuszek na początku maja rozpoczyna na dzielnicy cykl warsztatów kreatywności. To znów sytuacja kiedy jedno działanie staje się inspiracją dla następnego, a energia i zapał kilku osób sprawiają, że właśnie powstaje kolejny niezwykły projekt.

Rozpoczyna się wiosna, a tym samym znów będzie nas widać na ulicy. Co tym razem wymyślą i zorganizują mieszkańcy? Kino? Kolacja? Zawody? Sami już nie możemy się doczekać.

Lista placówek, które tworzą na Śródmieściu Lokalny Zespół Monitorujący:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Szkoła Podstawowa nr 50
Szkoła Podstawowa nr 57
NZOZ Przychodnia Aksamitna
PULS-Medic
Przedszkole nr 35
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

Inne instytucje i organizacje, z którymi współpracujemy:

Szkolne Schronisko Młodzieżowe
Pałac Młodzieży
Policja
Galeria Pionova
Regionalne Centrum Wolontariatu
Uniwersytet Gdański
Fundacja FORUM
Fundacja "I love packing"

Więcej wiadomości z Gdańska znajdziesz :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u