60 lat oliwskiego ZOO

Autor: źródło - UM Gdańsk/Justyna Michalkiewicz 2014-05-04 11:24:28
Oliwskie ZOO zajmuje obszar około 120 hektarów, na którym mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Znajduje się tutaj około 190 gatunków i 1039 zwierząt. Wśród podopiecznych znajdziemy ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby oraz bezkręgowce. Od października do ogrodu dołączy król zwierząt – lew, w towarzystwie trzech samic.
Koty z natury są samotnikami i chodzą własnymi ścieżkami. – Lew jest jedynym kotem, który żyje w stadzie i tworzy grono rodzinne. My chcemy stworzyć taką grupę, dlatego przyjadą do nas cztery osobniki w wieku od 3 do 3,5 lat – mówi Michał Targowski, dyrektor oliwskiego ZOO. – Lwy trzeba będzie dobrze nakarmić, a jedzą dużo, bo aż 10 ton wołowiny rocznie – dodaje. Samiec przyjedzie z Portugalii, natomiast samice z Francji. Zwierzęta zamieszkają na powierzchni około 2 hektarów, co zapewni im bardzo duży komfort życia. Ekspozycja została skonstruowana w taki sposób, aby wykorzystać jak najwięcej naturalnej zieleni oraz zapewnić komfort zwierzętom. – Zaprojektowaliśmy kilka dobrych punktów widokowych, m.in. podest, na którym wybieg będzie widoczny z góry. Będzie też osobne wejście, które umożliwi gościom podglądanie lwów przez szybę – mówi Marek Nakonieczny, architekt oliwskiego ZOO. Uroczyste zawieszenie wiechy na budynku lwiarni odbyło się 12 kwietnia. Lwy najprawdopodobniej będzie można oglądać już od 10 października.

Lwiarnia to nie jedyny powód do świętowania. W tym roku, oliwskie ZOO obchodzi 60-lecie istnienia. Jako oficjalną datę otwarcia oraz inauguracji sezonu letniego, przyjmuje się 1 maja. Wraz z początkiem majówki, dostępne będą wszystkie atrakcje, takie jak; kolejka, park linowy czy małe zoo. – Nasz ogród to nie tylko zwierzęta, ale również przedsiębiorstwo w którym pracuje 140 fantastycznych osób. Mamy dział hodowlany, dydaktyczny, zaplecze techniczne, bazę remontową, administrację, ekipę transportową. To wszystko musi dobrze funkcjonować, a każdy dzień jest dla nas wyzwaniem, ponieważ praca ze zwierzętami jest nieprzewidywalna – mówi Michał Targowski, który od 24 lat pełni stanowisko dyrektora oliwskiego ZOO. – Każdy rok jest inny, a my nie stoimy w miejscu. Nie możemy pozwolić, żeby dopadła nas rutyna, ponieważ praca ze zwierzętami wymaga od nas nie tylko odpowiedniego wyszkolenia, ale także 100% skupienia – dodaje. Z początkiem października, z okazji 60-lecia, odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Ogrodów Zoologicznych, którego zwieńczeniem będzie uroczyste otwarcie lwiarni.

OO to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Ogrody zoologiczne pełnią również misję obrony gatunków oraz walczą z nielegalnym handlem zwierzętami. ZOO w Oliwie przystąpiło do wielu programów. Od 20 lat, jest m. in. Członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. – To oczywiste, że w środowisku naturalnym zwierzęta powinny występować, ale niestety często następuje degradacja, a lista zagrożonych gatunków się wydłuża. W takiej sytuacji, musimy dbać, aby w ZOO mieć czyste i zadbane osobniki, które nie są spokrewnione ze sobą genetycznie – mówi Michał Targowski. Ponadto, oliwskie ZOO uczestniczy aktywnie w programach przywracania nadwyżek hodowlanych na tereny wolnościowe. Udało się m.in. wysłać osły somalijskie do Afryki, rysie do mazurskich lasów, a jedna z fok pływa w Morzu Bałtyckim.

Od 1 maja, Ogród Zoologiczny ZOO Gdańsk – Oliwa jest czynny od 9:00 do 19:00. Do ZOO można wejść na godzinę przed zamknięciem.

Więcej wiadomości z Gdańska znajdziesz :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u