Warszawa - Nagroda Roku SARP wręczona!

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2014-05-28 09:14:06
Nagroda Roku SARP za rok 2013 oraz Nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich za Najlepszy Obiekt Architektoniczny wzniesiony ze Środków Publicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej została przyznana za Muzeum Historii Żydów Polskich.
26 maja br. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2, odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników dwóch edycji konkursu Nagroda Roku 2012 i 2013 oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej.

Jury Nagrody Roku 2013 w składzie:

arch. Marek Perepeczo | wiceprezes SARP, przewodniczący
arch. Karel Cieślar | Stowarzyszenie Architektów Czeskich
arch. Maciej Gardiasz | SARP Szczecin
arch. Piotr Lewicki | SARP Kraków
arch. Marta Sękulska-Wrońska | SARP Warszawa
arch. Bolesław Stelmach | SARP Warszawa
arch. Henryk Zubel | SARP Katowice

przyznało Nominacje 10 obiektom, z 46 nadesłanych z całej Polski.

Nagrodę przyznano za wybitną kreację przestrzeni gmachu publicznego. Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem i symbolem. Architekci ujęli te poza użytkowe aspekty gmachu w piękną treść, by następnie nadać jej wspaniałą formę. Ukształtowanie muzeum przeprowadza przestrzeń zewnętrzną przez wnętrze budynku, a doświadczenie tego przejścia staje się dla odwiedzającego doznaniem architektonicznym.

- Wybudowaliśmy nowoczesną przestrzeń. Teraz wypełniamy ją historią i dziedzictwem narodu żydowskiego, utrwalamy pamięć o przeszłości. Cieszę się, że już dziś Muzeum jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej i edukacyjnej stolicy, chętnie odwiedzanym, tętniącym życiem, w którym odbywają się koncerty i wystawy, realizowane są projekty edukacyjne – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce). Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum. Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy. W kwietniu 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność programową. Od tego momentu odbywają się w nim wystawy czasowe, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u