Tablice przy Długiej 12 w Bydgoszczy przypominają…

Autor: źródło-www.bydgoszcz.pl 2014-06-09 09:10:09
Dwóch wybitnych bydgoszczan, dr Jana Biziela i Alojzego Stryszyka, upamiętniają tablice, które zostały odsłonięte na budynku przy ul. Długiej 12.
Uroczystość odbyła się w piątek, 6 czerwca 2014 r. i rozpoczęła odegraniem hejnał Bydgoszczy przez Romana Biskupskiego. Tablice odsłonili prezydent Rafał Bruski i syn jednego z upamiętnionych bydgoszczan, Alojzego Stryszyka, Stanisław Stryszyk. Tablice poświęcił ks. prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej.

Tablice pamiątkowe to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Miejskim Komitetem Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Zarządem Klubu Piłkarskiego Polonia. Tablice zostały zawieszone na 135-letniej kamienicy przy ul. Długiej 12, będącej od 1916 roku własnością rodziny Stryszyków. Kamienica ta została w latach 2008-2014 wyremontowana przez obecnego właściciela, Stanisława Stryszyka, emerytowanego nauczyciela Technikum Elektronicznego w Gdańsku, który jest synem Alojzego Stryszyka.

Alojzy Stryszyk „Ali”, kupiec, działacz sportowy, współzałożyciel BKS Polonia, zawodnik pierwszej „jedenastki” piłkarskiej tego klubu, lekkoatleta, tenisista, członek Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, działacz Polskiego Związku Zachodniego. Odpowiadał w Polonii za sekcje: lekkoatletyczną, tenisa ziemnego, młodzieżową. Do 1939 r. należał do ścisłego grona działaczy klubu, a jednocześnie był jednym z jego darczyńców. Został zamordowany przez Niemców 26 maja 1942 roku na dziedzińcu budynku Gestapo przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego. W momencie egzekucji Alojzy Stryszyk krzyknął: „Niech żyje Polska!”. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Obrońców Bydgoszczy.

Postać Alojzego Stryszyka uhonorowana jest także w Bydgoszczy na dwóch innych tablicach – pierwsza mieści się w Katedrze Bydgoskiej (tablica ufundowana przez bydgoskich kupców). Druga – mieści się na murze stadionu Polonii.

Dr Jan Biziel (ur. 1858 w Osiecznej - zm. 1934 w Bydgoszczy), Honorowy Obywatel Bydgoszczy, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. W domu przy ul. Długiej 12 ratował od śmierci rannych uczestników Powstania Wielkopolskiego (1918-1919). Dzięki życzliwości Alojzego Stryszyka w kamienicy tej powstał punkt przerzutowy rannych powstańców. Miejsce nadawało się do konspiracyjnej działalności. Prowadziło z niego przejście na ul. Pod Blankami. W samym budynku zaś znajdowała się pracownia koszykarska z piwnicą z snopkami wikliny. Tutaj dr Jan Biziel – ryzykując życiem – udzielał pomocy lekarskiej, a nawet w trudnych warunkach przeprowadzał operacje ciężko rannych powstańców. Potem prawie nie wychodząc z domu po kilkanaście dni czuwał nad stanem ich zdrowia. Podleczonych powstańców wywożono wozem wśród snopków słomy i worków kartofli lub wyprowadzano przebranych w mundury niemieckie pożyczane od krawców.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u