Będą największe w historii badania potrzeb parkingowych Metropolii Poznań

Autor: źródło - UM Poznań 2014-06-11 09:01:10
Poznań wygrał walkę o pieniądze na badanie „powiązań funkcjonalno-przestrzennych w zakresie parkingów dla obszaru Aglomeracji Poznańskiej”. Z UE dostaliśmy ponad 2,5 mln złotych na podniesienie i usystematyzowanie wiedzy na temat preferencji i oczekiwań mieszkańców. „To dla nas wyróżnienie, że uznano Poznań za miasto, które jest w stanie realizować w krótkim czasie tak duży projekt z zakresu transportu. Stąd pewnie 90% dofinansowanie z UE. Występowaliśmy wcześniej z takim projektem, bo ma on pomóc nam i sąsiednim samorządom w stworzeniu i realizacji polityki parkingowej na miarę potrzeb naszych mieszkańców” – ocenia zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński.

Zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UMP Violetta Wabińska-Chmielewska dodaje, że „są trzy cele poznańskiego projektu. Chcemy dążyć do uzyskania kompromisu jednostek samorządu terytorialnego (JST) na płaszczyźnie strategicznej poprzez opracowanie do roku 2015 Spójnej Polityki Parkingowej dla Metropolii Poznań. Chcemy też podnieść i usystematyzować wiedzę na temat preferencji i oczekiwań mieszkańców. Liczymy też na podniesienie do roku 2015 potencjału inwestycyjnego JST.”

Trzeba dodać, że podpisaliśmy już listy intencyjne w tej sprawie z 13 gminami i 4 powiatami (wągrowiecki, poznański, kościański, wrzesiński).

Wśród planowanych działań są:
1. Opracowanie do roku 2015 Spójnej Polityki Parkingowej dla Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Poznańskiej (SPPOFAP)
2. Wykonanie badań i analiz popytu dla wybranych lokalizacji parkingów na terenie Aglomeracji Poznańskiej
3. Przygotowanie dokumentów przedinwestycyjnych tj. np.: studium wykonalności, koncepcji architektonicznych, PFU, analiz popytu, itp.

4. Przeprowadzenie konsultacji społecznych w trakcie prac nad SPPOFAP.

Projekt zostanie zakończony w 2015 roku.
Ten projekt da nam w końcu właściwą wiedzę na przykład o realizacji pomysłów parkingów typu Park & Ride. Pieniądze z UE pozwalają na przeprowadzenie analizy popytu na parkingi, badania pokażą zachowania i preferencje kierowców dotyczące parkingów, pozwolą na przygotowanie potrzebnych dokumentów przedinwestycyjnych. I do tego zrobimy to w ujęciu aglomeracyjnym. Wskazane zostaną miejsca (w Poznaniu i aglomeracji) pod parkingi, zasady ich funkcjonowania (te poza miastem powiązanie z PKP), te w mieście ze zbiorowym transportem miejskim (A+T), sposób obsługi, optymalna wielkość, itd.

A było to tak…
5 grudnia 2013 r. rozstrzygnięto konkurs dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania współpracy w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych - przeszliśmy ocenę formalną i merytoryczną, ale zdobyliśmy za mało punktów i znaleźliśmy się na 6 miejscu listy rezerwowej. Ministerstwo w maju przysłało oficjalne pismo, że wskoczyliśmy na listę podstawową i mogą z nami podpisać umowę o dofinansowanie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u