Kielecki areszt ma swój sztandar

Autor: Świętokrzyski UW 2023-05-07 09:12:16

W ceremonii nadania sztandaru dla Aresztu Śledczego w Kielcach uczestniczył wojewoda Zbigniew Koniusz.

Gośćmi uroczystości na placu przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich byli m.in. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro  - który oficjalnie przekazał sztandar kieleckiej jednostce - oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Uczestnicy spotkania wbili w drzewce sztandaru gwoździe honorowe oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

Wielkim zaszczytem i honorem było dla mnie nadanie sztandaru kieleckiej jednostce penitencjarnej. Funkcjonariusze Służby Więziennej pełnią niezwykle ważną, kluczową rolę w zakresie zapewniania nam wszystkim bezpieczeństwa. Cały system wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania nie miałby sensu, gdyby nie ich praca: ciężka, ale też niebezpieczna. Ta odpowiedzialna praca, wymagająca profesjonalizmu, zasługuje na szacunek i uznanie  – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Po to, aby ubiegać się o sztandar, trzeba mieć poczucie swojej wartości, godności i odpowiedzialności. I funkcjonariusze Służby Więziennej niewątpliwie mają takie poczucie i mają społeczny szacunek. Dlatego ten sztandar, jako wyraz gotowości do służby, mówi o nich jedno: jesteśmy formacją godną zaufania, odpowiedzialną, przywracającą ludzi do świata społecznego – podkreślił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Areszt Śledczy w Kielcach jest jednostką podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie, przeznaczoną zarówno dla - tymczasowo aresztowanych, jak i odbywających kary pozbawienia wolności - kobiet i mężczyzn. Obsługuje sądy i prokuratury w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie, Pińczowie, Busku-Zdroju, Włoszczowie, Opatowie, Sandomierzu, Staszowie i Kazimierzy Wielkiej. Początki kieleckiego aresztu sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Więzienie kieleckie powstało w 1816 roku i znalazło swą siedzibę w budynkach na zapleczu Pałacu Biskupów Krakowskich. W 1981 roku areszt został przeniesiony do obiektu przy ulicy Zagnańskiej, gdzie funkcjonuje do dziś.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u