80. ROCZNICA PACYFIKACJI PRZYSIÓŁKA ŚCIEŻKI

Autor: Podkarpacki UW 2023-07-17 08:40:45

Naszym zobowiązaniem jest pamięć o tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie - mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki

Pamięć o ofiarach niemieckiego terroru każdego roku czczą mieszkańcy Woli Zgłobieńskiej. W 1943 r. zamordowanych tam zostało 38 mieszkańców. Hołd pomordowanym oddali także: starosta rzeszowski Józef Jodłowski, burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol oraz mieszkańcy sołectwa Wola Zgłobieńska.

Rocznicowe obchody odbyły się w asyście honorowej Wojska Polskiego. List do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda. Nawiązał w nim do obchodzonego niedawno Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

– Polska wieś w czasie II wojny światowej doświadczyła nieopisanych cierpień. Dziś wiemy o niemal 1000 miejscowości spacyfikowanych przez Niemców i Sowietów za pomoc udzielaną partyzantom, odmowę dostarczania przymusowych kontyngentów, dywersję na tyłach wroga, ukrywanie Żydów. Każde takie działanie było postrzegane jako patriotyczne powinność, wypełniana nierzadko w spontanicznym odruchu serca – pisał prezydent.

Wojewoda przypomniała o tragicznych położeniu ludności cywilnej w czasie niemieckiej okupacji.

– To co spotkało mieszkańców tego przysiółka pokazuje, jak brutalnie zastosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej wobec niewinnych mieszkańców: dzieci, kobiet i osób starszych. Nie bacząc na sprawiedliwość, nie szukając w żaden sposób prawdy – zauważyła.

Kończąc swoje wystąpienia podziękowała organizatorom i złożyła wyrazy szacunku członkom rodzin pomordowanych.

– Pamięć jest tym co nas spaja. Stanowi wielkie zobowiązanie, ale powinna być także przestrogą dla tych, którzy własne państwo oraz wolność traktują, jako wartości, które są i które nie miały ceny. Cena ofiar jest jedną z tych składowych, która sprawia, że dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie – dodała

Starosta rzeszowski nawiązał do coraz częściej zakłamującej historię narracji, obecnej w debacie publicznej.

– Widzimy dziś próbę zamazywania prawdy o tym, kto był mordercą, a kto ofiarą – przypomniał Józef Jodłowski.

Po wystąpieniach odczytano apel pamięci, przywołując nazwiska ofiar, pomordowanych przez Niemców w 1943 r. Zakończeniem obchodów, było złożenie kwiatów pod pomnikiem wzniesionym w 1959 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u