Jubileusz 120. rocznicy istnienia II LO w Radomiu

Autor: Mazowiecki UW 2023-10-01 10:48:41

Msza święta, Gala Jubileuszowa oraz spotkanie w murach liceum towarzyszyły uroczystościom z okazji 120. rocznicy powstania II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Spotkanie odbyło się 29 września br. w Radomiu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Radosław Fogiel i Anna Kwiecień, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Dzisiaj obchodzą Państwo bardzo piękny i imponujący jubileusz. Przez ten czas napisali Państwo piękną historię szkoły kształtując serca i umysły tysięcy wychowanków ziemi radomskiej w duchu wartości bliskich każdemu Polakowi – Bóg, honor i Ojczyzna. Gratuluję dzisiaj wszystkim odznaczonym i nagrodzonym za Państwa profesjonalizm i zaangażowanie w służbę na rzecz naszej Ojczyzny. Życzę wszystkim Państwu kolejnych 120 lat pisania pięknej historii II Liceum Ogólnokształcącego. Sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a wszystkim uczniom sukcesów w nauce. Jest mi niezmiernie miło, że w tak wyjątkowym dniu mogę być z Państwem i cieszyć się tą piękną chwilą – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Uroczystości 120. rocznicy powstania II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej rozpoczęły się od odprawienia uroczystej mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu w intencji uczniów, absolwentów oraz pracowników szkoły.

Następnie goście, uczniowie i pracownicy szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym przeszli z kościoła na Galę Jubileuszową.

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyły się główne uroczystości.

Jubileusz był okazją do wręczenia zasłużonym nauczycielom wyróżnień i odznaczeń m.in. Ministra Edukacji i Nauki oraz Dyrektora II LO w Radomiu.

Podczas wydarzenia odbyły się wystąpienia okolicznościowe oraz przemówienia m.in. Posłów na Sejm RP Anny Kwiecień, Marka Suskiego, Radosława Fogla, Andrzeja Kosztowniaka.

Ponadto Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska odczytała list od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, wręczył Dyrektorowi Szkoły Dariuszowi Żytnickiemu dyplom z pamiątkowym grawerem, gratulacjami i słowami uznania dla całej społeczności szkolnej.

- Niech to święto będzie powodem do dumy – napisał na jubileuszowym dyplomie Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Na zakończenie wydarzenia uczniowie, absolwenci oraz pracownicy szkoły mieli możliwość spotkania się w budynku II LO w Radomiu.

II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu rozpoczęło swoją działalność jako Prywatna Czteroklasowa Szkoła Żeńska z programem progimnazjum rządowego, a następnie jako siedmioklasowa Szkoła Handlowa Żeńska w Radomiu. Kilkukrotnie szkoła zmieniała nazwę, ale ostatecznie w 1956 roku na skutek reorganizacji, placówka przyjęła istniejącą do dzisiaj nazwę - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej.

Obecnie do II LO uczęszcza 780 uczniów. W szkole funkcjonują 24 klasy o różnych profilach m.in. biologiczno-chemiczna, humanistyczna, informatyczna oraz matematyczno-fizyczna.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u