Janek Wiśniewski padł".

"> Janek Wiśniewski padł".

" />

53. rocznica Grudnia ’70

Autor: Pomorski UW 2023-12-18 09:30:57

17 grudnia w Gdyni, o godz. 6 milicja i wojsko zaczęły strzelać do robotników idących z dworca do zablokowanej stoczni. Dzień wcześniej wicepremier Stanisław Kociołek w telewizyjnym wystąpieniu nawoływał stoczniowców do powrotu do pracy. Padli zabici.  Starcia w Gdyni trwały do wieczora. Do  manifestujących strzelano z ziemi i powietrza, a zatrzymanych brutalnie bito. Symbolem grudniowej masakry - Czarnego Czwartku - stał się obraz pochodu robotników, którzy na drzwiach ulicą Świętojańską do centrum Gdyni nieśli zwłoki młodego człowieka. Był to zastrzelony Zbigniew Godlewski, którego tragiczna historia została utrwalona w pieśni "Janek Wiśniewski padł".

Grudzień’70
Lata 1968-1970 był to najgorszy (nie wyłączając stanu wojennego) po czasach stalinowskich okres w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Coraz więcej ludzi dostrzegało, że model polityczny, społeczny i ekonomiczny lansowany przez Władysława Gomułkę i jego ekipę systematycznie wyczerpywał się.
Władze chciały zahamować i odwrócić te niekorzystne tendencje. Przygotowywały zatem ograniczoną reformę gospodarczą, której integralnym elementem miała być wprowadzona zaledwie na jedenaście dni przed świętami Bożego Narodzenia drastyczna podwyżka cen wielu towarów, w tym zwłaszcza artykułów spożywczych.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej w związku z ogłoszonymi podwyżkami wybuchł strajk, który był początkiem fali ulicznych manifestacji. Rozpoczęła się grudniowa rewolta. Doszło do starć z milicją i szturmu na gmachu KW. Przeciwko manifestującym, używając gazu łzawiącego i petard, ruszyła milicja i wojsko.

15 grudnia strajki wybuchły w Gdyni, Elblągu, Słupsku i Szczecinie. W Gdańsku nasilały się walki uliczne. Komuniści , którzy wysłali przeciw ludziom jednostki pancerne, zdecydowali o użyciu broni. W nocy z 15 na 16 grudnia wojsko otoczyło stocznię i port. Demonstracje w Gdańsku trwały także16 grudnia. Zablokowano Stocznię im. Lenina, a do próbujących z niej wyjść na ulicę robotników, wojsko otworzyło ogień.

Pacyfikacja robotniczego protestu na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. zabrała życie czterdziestu pięciu osobom, ponad 1 165 osób odniosło rany, a ok. 3 000 zostało brutalnie pobitych

Więcej o Grudniu ‘70  - https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/grudzien-1970/112493,Grudzien-1970.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u