Druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Autor: Pomorski UW 2024-02-27 09:21:24

Śmierć tysięcy osób i okupacja części ukraińskiego terytorium to tragiczny bilans dwóch lat wojny. W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę, mieszkańcy Pomorza zademonstrowali swoją solidarność ze wschodnimi sąsiadami.

Na placu Solidarności w Gdańsku odbył się wiec poparcia dla naszego wschodniego sąsiada. Obok mieszkańców Gdańska, przedstawicieli społeczności ukraińskiej wzięli w nim udział m.in. pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i konsul Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Rosyjska agresja na Ukrainę
Atak rozpoczął się 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosjanie przekroczyli granice Ukrainy od wschodu, południa i północy, a także zaatakowali z okupowanego przez siebie Krymu i kontrolowanej przez separatystów części Donbasu. Prezydent Ukrainy ogłosił stan wojenny, a tysiące Ukraińców wstąpiło do jednostek Obrony Terytorialnej. Tylko rok od inwazji ponad 8 milionów ludzi uciekło z Ukrainy, w tym 1,5 miliona do Polski. Niemcy przyjęli ponad 880 tysięcy uchodźców, a Czechy - 490 tysięcy. Kolejne 8 milionów osób zostało przesiedlonych wewnątrz terytorium Ukrainy. Większość uchodźców to kobiety, dzieci i osoby starsze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u