Dom dla rodziców małych pacjentów w Krakowie

Autor: źródło-www.krakow.pl 2014-09-26 08:50:03
W czwartek (25 września) rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, hotelu dla rodzin i najbliższych małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego wziął udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- Dzięki tej inwestycji znacznie łatwiej będzie leczyć dzieci. Obecność rodzica sprawia, że mali pacjenci szybciej wracają do zdrowia i czują się bezpiecznie – mówił podczas uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Budowa prowadzona jest na wydzielonej działce w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala. Inwestycja realizowana jest w całości ze środków Fundacji Ronalda McDonalda. Organizacja jest nie tylko inwestorem, ale będzie także prowadziła i finansowała przyszłą działalność placówki.

Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest kluczowym ośrodkiem medycznym dla dzieci w skali całego kraju. Szpital, którego powstanie było możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu Polonii Amerykańskiej oraz rządu USA, obchodzić będzie w przyszłym roku jubileusz 50-lecia działalności. Wydarzeniem uświetniającym obchody będzie otwarcie komfortowego hotelu dla rodziców i najbliższych dzieci leczonych w placówce, Domu Ronalda McDonalda.

Fundacja Ronalda McDonalda to działająca od 2002 roku organizacja pożytku publicznego. Wszystkie projekty Fundacji realizowane są pod wspólnym hasłem „NIE nowotworom u dzieci". Realizacja projektów nie byłaby możliwa bez wsparcia prywatnych i instytucjonalnych darczyńców. Znaczące kwoty w tym zakresie wpływają na konto Fundacji m.in. od gości sieci restauracji McDonald's.

Dom Ronalda McDonalda to inwestycja mająca duże znaczenie w procesie leczenia dzieci hospitalizowanych w placówce. Stworzenie rodzinom małych pacjentów możliwości korzystania z nieodpłatnego pobytu w doskonałych warunkach hotelowych w bezpośredniej bliskości dziecka pomaga w walce ze stresem, depresją i lękiem, które towarzyszą najmłodszym pacjentom szpitala. Codzienna obecność najbliższych pomaga dziecku łatwiej znosić wyzwania towarzyszące hospitalizacji, pozytywnie wpływa na walkę z chorobą. Pobyt w Domu Ronalda McDonalda będzie dla jego gości nieodpłatny. Koszty utrzymania placówki ponosi Fundacja Ronalda McDonalda. Szpital decydować będzie o przyznaniu tej formy wsparcia w poszczególnych przypadkach.

Zdecydowana większość rodzin małych pacjentów zmaga się z silnym stresem, który towarzyszy im w trakcie hospitalizacji dziecka. Z badań wynika, że 27% rodziców wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego jeszcze 3 miesiące po wypisie dziecka ze szpitala. Przeprowadzone niezależnie badania opinii pacjentów z pobytów w szpitalach w krajach, gdzie działają fundacyjne rodzinne hotele, pokazują, że rodziny mieszkające w Domu Ronalda McDonalda są bardziej zadowolone z pobytu w szpitalu niż te, które korzystają z innego miejsca noclegowego.

Rozpoczęta inwestycja hotelowa to dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 1300 m². Znajdzie się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym oraz dwa apartamenty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Partnerem projektu jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, patron szpitala który przekazał działkę pod realizację inwestycji. Honorowy patronat nad projektem objęli Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski oraz Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Piotr Laidler.

Na całym świecie funkcjonuje już 337 Domów Ronalda McDonalda, które wspierają rodziny ciężko chorych dzieci przebywających w szpitalach. W roku 2009 polski oddział Fundacji uruchomił program Pokoju Rodzinnego w Szpitalu - Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą. Funkcjonowanie placówki stworzyło fundament dla przygotowania projektu Domu w Krakowie. Od momentu uruchomienia w 2009 roku z gościnności Pokoju skorzystało ponad 70,000 osób.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u