Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC w projekcie „KAWKA - ograniczenie niskiej emisji”

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-10-09 09:09:19
Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC zostały wstępnie zakwalifikowane do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Gdańsku*. Oznacza to, że mają duże szanse otrzymać dofinansowanie na działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń do powietrza na obszarze miasta Gdańska.
Głównym celem Projektu „KAWKA” jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń gazowych, pyłowych powietrza pochodzących m.in. z nieefektywnego spalania paliw stałych w domowych piecach grzewczych i lokalnych kotłowniach, poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalację innego niskoemisyjnego źródła.

Na listę działań wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Projektu ze swoimi projektami dostała się Gmina Miasta Gdańsk. Złożony wniosek obejmuje termomodernizację budynków na obszarze Dolnego Miasta, kampanię edukacyjną pokazującą korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji, oraz utworzenie baz danych pozwalających na inwentaryzację źródeł emisji.

- Chcemy inwestować w poprawę jakości powietrza i chronić gdańszczan przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, dlatego właśnie wzięliśmy udział w Projekcie „KAWKA”. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrobić jeszcze więcej dla naszego miasta – mówi Joanna Tobolewicz z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Gdańska.

Działania prośrodowiskowe w ramach programu „KAWKA” zostały zintensyfikowane w związku ze złożeniem wniosku przez Grupę GPEC. Dotyczy on likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła opalanych węglem oraz przyłączenia aż 149 budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych przede wszystkim w Dolnym i Górnym Wrzeszczu oraz na Dolnym Mieście i leżących w obszarze sieci cieplnej GPEC w Gdańsku.

W ramach programu „KAWKA” dofinansowania mogą otrzymać przedsięwzięcia polegające m.in. na zastosowaniu kolektorów słonecznych, termomodernizacji budynków, podłączenia do sieci ciepłowniczej oraz likwidacji szkodliwych, lokalnych źródeł ciepła.

- Z likwidacją indywidualnych źródeł energii na rzecz ciepła systemowego wiąże się nie tylko poprawa jakości powietrza w Gdańsku, ale także polepszenie komfortu życia jego mieszkańców i ograniczenie kosztów przeznaczanych na ogrzewanie – podsumowała Agnieszka Szatkowska, koordynator ds. funduszy zewnętrznych Grupy GPEC.

Ostateczna decyzja o dofinansowaniu zadań zapadnie najprawdopodobniej do końca 2014 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u