Warszawa dba o jakość żywienia dzieci

Autor: źródło-UM Warszawa 2014-11-02 09:10:20
Jabłko zamiast batona, marchewka zamiast chipsów, woda zamiast słodzonych napojów. W warszawskich przedszkolach i szkołach obowiązuje zarządzenie określające zalecenia o organizacji żywienia w placówkach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.
Podczas tego roku szkolnego będziemy realizować wiele działań edukacyjnych zarówno dla dzieci i młodzieży jak i rodziców oraz nauczycieli - mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent Warszawy – Liczę, że zmiana organizacji żywienia przyczyni się do zatrzymania trendu wzrostu dzieci z nadwagą i otyłością, a działania edukacyjne zachęcą warszawiaków do dbania o zdrowie. Standardy organizacji żywienia wypracowywane zostały wraz z dyrektorami szkół i specjalistami żywienia w ramach kampanii społecznej Wiem, co jem, której celem jest organizacja prawidłowego żywienia dzieci w placówkach oświatowych oraz edukacja prozdrowotna dzieci i młodzieży. W działaniach kampania jest merytorycznie wspierana przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.

W roku szkolnym 2014/2015 zaplanowane są znacznie szersze działania w ramach kampanii, które mają za zadanie wspomóc dyrektorów we wdrażaniu zaleceń dotyczących organizacji żywienia, zintensyfikować edukację żywieniową, kulinarną i konsumencką dzieci i ich rodziców (m.in. w planach jest poradnik dla rodziców o prawidłowym żywieniu dzieci).

Działania kampanii prowadzone od 2006 r. kierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, osób opracowujących i przygotowujących posiłki w szkole jak i rodziców. Szósty rocznik warszawskich ośmiolatków otrzyma książeczkę „Wiem, co jem, zasady prawidłowego żywienia dla dzieci”. Publikacja stanowi doskonałą pomoc w realizacji przez nauczycieli zagadnień związanych z edukacją zdrowotną najmłodszych, może stanowić bazę do rozmów na temat prawidłowego odżywiania lub być podsumowaniem cyklu zajęć.

Od 2010 r. zrealizowaliśmy ok. 400 warsztatów gotowania dla dzieci i młodzieży polegających na nauce samodzielnego przygotowania prostych posiłków. Wzięło w nich udział około 8100 uczniów z warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Do szkolnych i przedszkolnych kuchni trafiła publikacja „Propozycje posiłków dla dzieci w przedszkolach i szkołach”. Jednocześnie był realizowany cykl szkoleń dla intendentów „Stołówka na miarę XXI wieku”). W ramach kampanii opracowano także zalecenia dotyczące asortymentu sklepiku szkolnego oraz trzykrotnie przeprowadzono badania dotyczące organizacji żywienia w warszawskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u