Podsumowanie Roku Kanału Bydgoskiego

Autor: źródło-www.bydgoszcz.pl 2015-01-19 08:24:05
W Miejskim Centrum Kultury w czwartek, 15 stycznia, odbyła się uroczystość zakończenia obchodów Roku Kanału Bydgoskiego. Rok Kanału Bydgoskiego obchodziliśmy w 2014 r. w związku z przypadającą 240. rocznicą uruchomienia Kanału Bydgoskiego. Stosowną uchwałę ustanawiającą Rok Kanału Bydgoskiego 25 września 2013 r. podjęła Rada Miasta Bydgoszczy (uchwała nr XLVI/999/13).
Osobom szczególnie zaangażowanym w organizację wydarzeń wpisanych w obchody Roku Kanału Bydgoskiego, radnej Rady Miasta Bydgoszczy Agnieszce Bąk i kustoszowi Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomaszowi Izajaszowi, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył wyróżnienia i podziękowania.

W ramach Roku Kanału Bydgoskiego zorganizowano kilka wystaw i konferencji naukowych, przygotowano także publikacje („Kanał Bydgoski. 240 lat historii”, „Kanał Bydgoski w systemie polskich dróg wodnych”, „Bydgoszcz – Bromberg. Część VI. Kanał Bydgoski i Kanał Górnonotecki”), odbyły się też imprezy sportowo-rekreacyjne i plenerowe z Kanałem w tle oraz liczne lekcje i konkursy szkolne – w projekty zaangażowanych było prawie 490 szkół.

Z okazji Roku Kanału ukazało się wiele artykułów i publikacji prasowych oraz kalendarz i filmy – jeden z nich, „U-rzeczeni” w reżyserii Marcina Tomaszewskiego, uczestnicy podsumowującego spotkania obejrzeli w sali widowiskowej MCK (pozostałe filmy to: „Miasto szyprów” i „Rzeka wspomnień”).

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym nie tylko na skalę Polski, ale również świata. Uruchomiony w 1774 roku był priorytetową inwestycją króla Pruskiego Fryderyka II, z którego polecenia wiosną 1773 roku rozpoczęto jego budowę. Kanał Bydgoski odegrał olbrzymią rolę w rozwoju Bydgoszczy, która z miasta zamieszkiwanego przez zaledwie 800 mieszkańców pod koniec XVIII wielu przekształciła się w silny ośrodek przemysłowo-handlowy, który zwiększył liczbę mieszkańców do kilkudziesięciu tysięcy.

Ta jedyna w swoim rodzaju droga wodna jest wyposażona w system śluz - unikatowy na tle innych tego typu obiektów. I choć obecnie transport rzeczny nie jest tak popularny jak przed laty, to do dziś zachował swoje właściwości atrakcyjnego turystycznie i rekreacyjnie wodnego połączenia różnych regionów Europy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u