Jak ochronić narodowe dziedzictwo

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2015-01-24 11:33:44
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się publiczna debata na temat roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego. Podczas Forum Debaty Publicznej Łódź reprezentował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, który przedstawił referat „Łódź - dziedzictwo narodowe o europejskim znaczeniu pod opieką samorządu".
- Zostaliśmy zaproszeni do bardzo ważnej dyskusji i to w momencie poprzedzającym decyzję o wpisaniu zabytków Łodzi na listę Pomników Historii. Podczas tego niezwykłego forum mogliśmy zaprezentować szereg dobrych łódzkich praktyk, a także pochwalić się naszym dziedzictwo. Łódź jest miastem szczególnym i wyjątkowym, a nasze śródmieście stanowi unikatową przestrzeń w skali europejskiej. Z takim komunikatem udało nam się przebić podczas prezentacji i dyskusji w Pałacu Prezydenckim - podsumował pierwsze efekty wizyty w Warszawie wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Sprawa ma również swój bardzo konkretny wymiar wsparcia procesów rewitalizacji Łodzi, o czym poinformowała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków. Chodzi bowiem o pozyskanie centralnych funduszy rządowych oraz środków z Unii Europejskiej w kwocie 467 mln euro. Spotkanie miało szczególne znaczenie w kontekście starań Łodzi o wpisanie zgłoszonych propozycji na listę Pomników Historii. Warto przypomnieć, że przedstawiona przez nasze miasto aplikacja nosi tytuł „Łódź - Wielokulturowy Krajobraz Miasta Przemysłowego". Mamy się czym pochwalić, gdyż tylko w samej strefie wielkomiejskiej Łodzi znajduje się ok. 8 tysięcy oryginalnych obiektów zabytkowych, które przy każdej prezentacji wzbudzają zainteresowanie i zachwyt. Uczestnictwo w debacie i możliwość wymiany doświadczeń w szerszym gronie uczestników, jest potwierdzeniem uznania dla naszego miasta i jego kulturowego dziedzictwa. Chwalono lokalne inicjatywy i plany rewitalizacji centrum Łodzi.

Do udziału w forum zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawicieli instytucji zajmujących się tematem ochrony zabytków oraz przedstawicieli dwóch samorządów - prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i wiceprezydenta Łodzi. Zarówno Gdynia, jak i Łódź czekają na zakończenie procedury uznania wpisania zgłoszonych propozycji na listę Pomników Historii, co będzie miało znaczenie w dalszym procesie rewitalizacji miasta. Ponadto wejście do elitarnego grona posiadaczy cennych zabytków umożliwia kolejne aplikacje, m.in. o wpis na światową listę UNESCO.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u