96. rocznica wyzwolenia Białegostoku

Autor: źródło-www.bialystok.pl 2015-02-23 10:16:00
Hołd bohaterom naszej niepodległości oddali białostoczanie w kolejną rocznicę wyswobodzenia miasta po zaborach Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 roku. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w mieście dochodzi do grabieży, jako że Białystok znajduje się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjeżdża płk Stanisław Dziewulski jako komendant. Dwa dni później wkraczają do Białegostoku oddziały polskie, Niemcy opuszczają miasto.
Około godz. 20 jako pierwsze, przy gromkim aplauzie zgromadzonych mieszkańców, ul. Lipową przemaszerowały szwadrony 4. Pułku Ułanów, po nich zaś – kompanie Białostockiego Pułku Strzelców i pluton artylerii konnej. Tworzy się Tymczasowy Zarząd Miejski, na którego czele staje Józef Puchalski.

19 lutego Białystok uczcił 96. rocznicę tych wydarzeń. W uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym udział wzięli kombatanci, przedstawiciele korpusu konsularnego, duchowieństwa, służb mundurowych i władz, a także mieszkańcy miasta. Samorząd miejski reprezentowali zastępcy prezydenta: Rafał Rudnicki, Renata Przygodzka i Robert Jóźwiak. Uczestnicy oddali hołd wszystkim tym, którzy poświęcili życie naszej ojczyźnie i sprawie jej niepodległości.

– Trudno nam dziś wyobrazić sobie entuzjazm, który ogarnął białostoczan na widok polskich mundurów, który towarzyszył świadomości, że oto znajdują się we własnym kraju, odrodzonym po przeszło stuleciu niewoli – mówił w swoim wystapieniu Rafał Rudnicki. – Oczywistością wydaje się stwierdzenie, że nikt z obecnych wówczas na ulicy Lipowej i na Rynku Kościuszki nie mógł pamiętać wolnej Polski. A jednak jej narodziny wydawały się tyleż radosne, co naturalne – choć nieobecna na mapach, żyła przecież ciągle w tradycji i kulturze, żyła w sercach.

Druga część obchodów odbyła się na Rynku Kościuszki, gdzie w lutym 1919 – kilka dni po wyswobodzeniu miasta – odbyła się uroczysta defilada wojsk polskich. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u