Rewitalizacja doliny Bystrzycy w Lublinie

Autor: źródło-UM Lublin 2015-02-26 12:13:01
Ruszają konsultacje społeczne związane z zagospodarowaniem Doliny Bystrzycy – największej przestrzeni miejskiej pod względem rekreacyjnym. Przylegający do rzeki 22 - kilometrowy odcinek jej doliny w granicach Lublina wraz z Zalewem Zemborzyckim oraz Parkami: Ludowym, Zawilcowa i Bronowice zostanie zrewitalizowany dzięki środkom UE. - Chcemy wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w Dolinie Bystrzycy, zwrócić się w stronę rzeki i otworzyć ją na miasto. Wzorem poznańskiej „Malty”, stworzonej wokół rzeki Warty, chcemy wykreować miejsce bezpieczne, przyjazne i bliskie mieszkańcom, gdzie każdy znajdzie możliwości wypoczynku dostosowane do swoich potrzeb. Szczegółową koncepcję zagospodarowania tego terenu wypracujemy wspólnie z mieszkańcami i Radami Dzielnic, właśnie rozpoczynamy konsultacje – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W ramach obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 Lublin chce pozyskać środki na Rewitalizację doliny rzeki Bystrzycy wraz z zagospodarowaniem terenów położonych w obszarze nadrzecznym, w tym m.in. rewitalizację i zagospodarowanie terenów przyległych do rzeki Bystrzycy, zagospodarowanie ogólnodostępnych przestrzeni publicznych oraz miejsc odpoczynku, ciągi pieszo-rowerowe, biegowe i piesze wraz z oświetleniem, monitoringiem oraz małą architekturą wzdłuż rzeki, kładki pieszo-rowerowe na Bystrzycy oraz Rewaloryzację Parku Ludowego sąsiadującego z rzeką.

Na zlecenie miasta, analizę możliwości przeprowadzenia rewitalizacji doliny rzeki Bystrzycy oraz propozycję powiązań przestrzennych i krajobrazowych doliny tej rzeki z przestrzenią miasta przygotowała holenderska firma Kuiper Compagnons, która ma na swoim koncie wiele takich realizacji. W ostatnim czasie pracowała m.in. dla Poznania, Gdańska, Rotterdamu, Kopenhagi, Petersburga, Zachodniej Holandii i Jakarty.

Przeprowadzona przez Holendrów analiza dzieli dolinę Bystrzycy na 8 obszarów, skupionych wokół kolejnych odcinków Bystrzycy. Każdy z nich, obok podstawowych, ma przypisane dodatkowe funkcje, wynikające ze swojego potencjału historycznego, przyrodniczego, sąsiedztwa oraz obecnego sposobu zagospodarowania. Początkowy i końcowy odcinek rzeki miałby być przeznaczony głównie pod rekreację i aktywny wypoczynek, zaś części centralne pod organizację wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, a także promowanie historycznych i turystycznych walorów miasta.

Wstępne propozycje działań dla doliny Bystrzycy i jej dopływów (Czerniejówki i Czechówki) oraz obszaru Zalewu Zemborzyckiego, umozliwiające pełne wykorzystanie potencjału rzeki, zakładają m.in. wykonanie kanalizacji sanitarnej w gminach Strzyżewice, Zemborzyce i Głusk, budowę zbiornika wstępnego powyżej Zalewu Zemborzyckiego w gm. Strzyżewice, uporządkowanie ponad 100 wylotów wód opadowych do Bystrzycy, Czerniejówki i Czechówki, czy budowę podczyszczalni wód opadowych na tych rzekach.

- To wstępne opracowanie tworzy ramy umożliwiające dyskusję nad ostatecznym kształtem Doliny Bystrzycy. Konsultacje społeczne będą zogniskowane wokół głównych osi z podziałem na strefy parkowe, rekreacyjne, śródmiejskie oraz oddalone od miasta, służące ochronie przyrody. Mieszkańcy i Rady Dzielnic pomogą wskazać już konkretne rozwiązania, które wpiszemy do ostatecznego projektu, z którym będziemy aplikować o środki UE. Aby było to możliwe musieliśmy wykonać szereg działań przygotowawczych, m.in. odbyć rozmowy z ościennymi gminami, które będą bezpośrednio zaangażowane w te zmiany. Nasze wspólne plany związane są zarówno z budową zbiorników zapewniających bezpieczeństwo rzeki oraz kanalizacji sanitarnej niezbędnej do oczyszczania Bystrzycy i Zalewu, ale także np. poprowadzenie szlaku kajakowego na całej długości rzeki - mówi Zdzisław Strycharz, pełnomocnik Prezydenta ds. zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.

Konsultacjom społecznym będą poddane m.in. następujące kwestie: organizacja przestrzeni w poszczególnych strefach rzeki, zagospodarowanie terenów zalewowych, budowa ścieżki rowerowej od gminy Strzyżewice do m. Zawieprzyce w gminie Spiczyn z wykorzystaniem istniejących tras, usytuowanie plaż wzdłuż Bystrzycy oraz kładek dla pieszych i rowerów, rewitalizacja terenu Lubelskiego Klubu Jeździeckiego i okolic, stworzenie przystani kajakowych,odtworzenie Stawu Królewskiego, rewitalizacja Parku Bronowice, Parku Ludowego, Rusałka i Zawilcowa, czy budowa Lubelskiego Centrum Żeglarstwa.

Na stronie www.bystrzyca.lublin.eu dostępna jest prezentacja założeń związanych z zakresem opracowania, kierunków wytyczonych we wstępnej analizie możliwości przeprowadzenia rewitalizacji doliny rzeki Bystrzycy oraz propozycje powiązań przestrzennych i krajobrazowych doliny tej rzeki z przestrzenią miasta. Uwagi oraz propozycje konkretnych rozwiązań, które mogłyby się znaleźć w strategii, można zgłaszać drogą mailową na adres bystrzyca@lublin.eu do 30 kwietnia.

W ramach konsultacji planowany jest cykl spotkań m.in. 18 marca z Radnymi Rady Miasta Lublin, 25 marca z mieszkańcami oraz w kwietniu 2015 cykl spotkań z poszczególnymi Radami Dzielnic (po ich ukonstytuowaniu się po wyborach).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u