Kardynał Franciszek Macharski odznaczony Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti

Autor: www.krakow.pl 2015-12-11 20:07:45
Prezydent Jacek Majchrowski, Kardynał Stanisław Dziwisz, Ksiądz Kardynał Marian Jaworski, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Leidler, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, przedstawiciele Bractwa Kurkowego i Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz wielu innych znamienitych gości wzięło udział w XXXII Uroczystej Sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwołanej dla wręczenia Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Sesja odbyła się w czwartek, 10 grudnia. Medal Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta.

- Kiedy w 2005 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski przechodził na emeryturę, ofiarowaliśmy mu księgę wdzięczności – księgę napisaną „od serca”, przez ludzi, którzy wypełnili ją ciepłymi, osobistymi słowami. Dziś honorujemy Eminencję w sposób może bardziej oficjalny, przyznając mu najwyższe będące w dyspozycji miasta odznaczenie – ale nasze intencje pozostają te same. Chcemy, aby Ksiądz Kardynał ani na chwilę nie zwątpił w pamięć, oddanie i wdzięczność swojego Krakowa. Dziękujemy Eminencji za 27 lat przewodniczenia kościołowi krakowskiemu, za wielkie dzieło rozbudowy Sanktuarium w Łagiewnikach, niekwestionowane zasługi dla środowiska naukowego, za wkład w rozwój duchowy i społeczny naszej wspólnoty – napisał w laudacji Prezydent Jacek Majchrowski.

Jak czytamy w uzasadnieniu do przyjętej przez Radę Miasta uchwały Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski „jest zawsze blisko słabszych i tych, którym odmawiano wsparcia. Z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, wspierał „Solidarność” i niezmiennie zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Poparł inicjatorów Białego Marszu zorganizowanego po zamachu na Jana Pawła II. Starania Księdza Kardynała przyczyniły się do wybudowania bazyliki i rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wznowił i ożywił działalność „Caritas”, zainicjował działanie oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy. Podczas swego pontyfikatu doprowadził do powstania domów samotnej matki, rodzinnych domów dziecka, zakładów opiekuńczo-leczniczych, poradni psychologicznych, schronisk dla bezdomnych”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u