96. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Autor: www.bydgoszcz.pl 2016-01-21 13:45:42
20 stycznia 1920 r. Bydgoszcz powróciła do Macierzy. 96. rocznica tamtych wydarzeń uczczona została przez przedstawicieli władz samorządowych, państwowych, wojskowych i kościelnych oraz mieszkańców Bydgoszczy.

Na mocy postanowień traktatu wersalskiego, po latach okupacji, Bydgoszcz powróciła do Polski. Po 148 latach zaborów i pruskiej dominacji, odradzać się zaczęła nad Brdą polska administracja, tradycja, polskie obyczaje i polska kultura. W poniedziałek, 19 stycznia 1920 roku, w bydgoskim ratuszu niemiecki burmistrz - Hugon Wolf - przekazał symboliczne klucze do miasta Janowi Maciaszkowi - pierwszemu prezydentowi niepodległej Bydgoszczy. Następnego dnia - 20 stycznia 1920 roku - około południa, na uroczyście przystrojonym Starym Rynku bydgoszczanie radośnie powitali pierwsze oddziały polskiego wojska.

Oficjalne uroczystości w których uczestniczył prezydent Rafał Bruski rozpoczęła msza święta w Katedrze Bydgoskiej.

Jak zawsze, obchodząc rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zapalono znicze pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego oraz na grobie prezydenta Jana Maciaszka.

Na Starym Rynku odbyła się inscenizacja historyczna, podczas której odtworzono fragmenty wydarzeń z 1920 roku.

Na barce „Lemara” można zobaczyć wystawę „96. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy”. Zbiory fotografii, ubrania, gazety i inne pamiątki pochodzące z początku XX wieku przeniosą zwiedzających do 1920 roku.

Dziś (20.01) godz. 18.00 w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina i Mikołaja (fara) odbędzie się koncert „Kolędarium Polskie”. Wraz z wykonawcami bydgoszczanie będą mieli okazję do uczestnictwa w polskim kolędowaniu, które dzięki tekstom śpiewanych pieśni stanie się opowieścią o najtrudniejszych dla Polaków chwilach. Wykonawcy: Zespół Pieśni i Tańca Płomienie z Bydgoszczy pod kierownictwem Izabeli Grochowskiej, Chór „FORDONIA” z Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego, zespół Muzyki Dawnej „Fresca VOCE” z MDK nr 5 w Bydgoszczy prowadzony przez Marcelinę Spychalską. Kierownik muzyczny koncertu: Marian Wiśniewski.

Więcej zdjęć na ; www.bydgoszcz.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u