Pamięć w dębie zachowana

Autor: www.poznan.pl 2016-01-29 22:13:24
- Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za tysiącletnie relikty historii. Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za trud archeologów, by tę historię wydobyć - mówiła prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, podczas prezentacji nowej publikacji Muzeum - "Pamięć w dębie zachowana".

W piątek Muzeum Archeologiczne uroczyście rozpoczęło obchody roku jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Wydana na tę okoliczność publikacja łączy wizję artystów i pracę archeologów, którzy dzielą się refleksjami na temat najstarszych śladów grodu poznańskiego oraz czasów przełomu kulturowego, jakim było przyjęcie Chrztu przez księcia Mieszka I. "Pamięć w dębie zachowana" opisuje dzieje zapisane w tytułowym drewnie na przestrzeni wieków. Punktem wyjścia są ustalenia archeologów oparte na skrupulatnych analizach naukowych. Nie brakuje także refleksji artystów, dla których budowlany surowiec sprzed tysiąca lat stał się twórczą inspiracją.

Premierze książki towarzyszyła wystawa rzeźby, autorstwa prof. Kazimierza Raby i Łukasza Gruszczyńskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Instalacja symbolizująca łódź znajduje się w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim.

- To jest bardziej opowiadanie, spacer w przeszłość niż obiekt. To była praca z materiałem obciążonym historią. Przez kształt łodzi i pochodzenie łączy w sobie głęboką symbolikę chrześcijańską - opowiadał o swojej pracy autor rzeźby prof. Raba.

Dębowa łódź wykonana z drewna pochodzącego z konstrukcji budowanych w X wieku, symbolicznie wprowadza Rezerwat Archeologiczny Genius loci w uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Wystawa odnosi się do średniowiecznej ikonografii i chrześcijańskiej symboliki łodzi. Ekspozycja jest pierwszym etapem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u