Dar Młodzieży ambasadorem Operacji Żagle Gdyni

Autor: źródło -UM Gdynia 2014-02-07 17:23:01
Dar Młodzieży został honorowym ambasadorem zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Biała fregata Akademii Morskiej będzie promować tę wyjątkową imprezę we wszystkich portach, do których zawinie.
Gdynia zaprasza w tym roku żeglarski świat do odwiedzin, by w ten sposób uczcić 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców – nie tylko w Polsce, ale i naszej części Europy. Operacja Żagiel, bo tak w 1974 roku nazywano tę imprezę, nie mogłaby się odbyć w Gdyni, gdyby nie regatowy triumf Daru Pomorza dwa lata wcześniej. Ta ponad stuletnia fregata dziś odpoczywa na zasłużonej emeryturze, a jej rolę przejął młodszy brat – Dar Młodzieży. Stąd pomysł, by jako czynnemu spadkobiercy Daru Pomorza, przyznać mu tytuł Ambasadora Operacji Żagle Gdyni. Jednostka będzie pełnić honory gospodarza wobec wielkiej flotylli ponad 20 żaglowców z całej Europy, które zacumują przy gdyńskich kejach między 15 a 18 sierpnia, a ostatniego dnia imprezy popłynie na czele parady żagli.

"Operacja Żagle Gdyni to dla Daru Młodzieży najważniejsza impreza w tym roku" – mówi Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej, która jest armatorem fregaty. "Dla mnie osobiście również, bo przez dwa sezony pływałem na Darze Pomorza jako instruktor" – dodaje.

Dar Młodzieży 17 lutego wychodzi w pierwszy rejs w tym roku. Zabierze ze sobą wielką gdyńską flagę, którą wciągnie na maszt w każdym odwiedzanym porcie, promując w ten sposób miasto i zlot żaglowców Operacja Żagle Gdyni.

Podczas tegorocznego sezonu, który potrwa 8,5 miesiąca, na pokładzie Daru Młodzieży niezbędne doświadczenie zdobędzie 1140 praktykantów. Obok studentów Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina, w rejsach wezmą też udział uczniowie Zespołów Szkół Morskich z Gdańska i Świnoujścia, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, a także studenci Hogere Zeevart School z Antwerpii oraz grupy żeglarzy i prawników. Na trasie Daru przewidzianych jest 14 portów zagranicznych (Antwerpia, Funchal, Bremerhaven, Hamburg, Fredericia, Kiel, Harlingen, Fredrikstad, Bergen, Esbjerg, Rostock, Falmouth, Greenwich, Sztokholm). W czerwcu żaglowiec swoją obecnością uświetni Święto Morza w Szczecinie i Gdyni. Przy nabrzeżu Pomorskim w dniach 21-23 czerwca stanie w gali banderowej, studenci wykonają pokaz stawiania żagli, a pokład zostanie udostępniony do zwiedzania. Zakończenie sezonu zaplanowano na 30 października.

Zbudowany w 1982 roku żaglowiec jest w doskonałej kondycji po pobycie w Gdańskiej Stoczni Remontowej, gdzie na przełomie roku przeszedł tzw. remont pośredni dla potwierdzenia klasy. W ramach prac stoczniowych wykonane zostały przeglądy, konserwacja i regulacje silników głównych, zestawu sterowego, steru strumieniowego, wału śrubowego, a po wydokowaniu kadłub żaglowca poddany został czyszczeniu i malowaniu. Modernizacja objęła też część kabin. Po wyjściu ze stoczni w trakcie wykonanych prób na morzu jednostka osiągnęła na silniku prędkość 12,5 węzła – dokładnie tyle samo, co w roku budowy – cieszy się prorektor Śniegocki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u