„Gostkon 2016. Twoje spojrzenie na świat wyobraźni”

Autor: Damian Płowy 2016-02-15 20:03:42
Jak stworzyć interesujące wydarzenie w mieście liczącym trochę ponad 20 tysięcy mieszkańców? Pokazali nam to organizatorzy gostyńskiego festiwalu fantastyki. W dniach 4.02-7.02 br. w Gostyniu, w Gostyńskim Ośrodku Kultury – „Hutnik”, odbyła się już kolejna edycja festiwalu fantasy pod nazwą „Gostkon”. Impreza została zorganizowana przede wszystkim przez sympatyków tego nurtu. Dzięki temu, że „Gostkon” nie był adresowany tylko dla fanów gatunku fantasy, każdy odwiedzający mógł znaleźć „coś” dla siebie.

Pierwszy dzień rozpoczął się od wieczornego Pokazu Komiksów Dźwiękowych, który odbył się w sali gostyńskiego „Kina pod Kopułą”. Wykorzystano tutaj m.in. słuchowiska studia Sound Trapez. Jak przedstawiał to jeden z uczestników, pokaz był bardzo klimatyczny. Drugiego dnia, na gostyńskim Rynku, w późnych godzinach popołudniowych, odbyło się widowisko-miniatura „Fahrenheit 451”. Widowisko trwało 15 minut, a głównym celem organizatorów nawiązujących do słynnej książki Raya Bradbury ego z roku 1953 (akcja książki rozgrywała się w świecie, gdzie czytanie książek i krytyczne myślenie były zakazane), było przedstawienie 4 scen tematycznych – od palenia dzieł sztuki i książek, w czasach reformacji (Savonarola, Luter), by na końcu nawiązać do nazistów, palących zakazana literaturę, a następnie ludzi w krematoriach.

Część główna „Gostkonu” została zaplanowana na dwa dni weekendu. W tych dniach festiwal odwiedziły tłumy zwiedzających. Dzięki współpracy organizatorów festiwalu z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, stworzona została Czytelnia Komiksów, w której każdy mógł zaleźć „coś” dla siebie, wśród całej masy tytułów, a następnie wybrać konkretny, usiąść na siedzisku i przenieść się w świat stworzony kreską. Kolejną atrakcją był „Games Room”, w którym znajdowało się 213 tytułów gier planszowych ­– nie tylko do objerzenia i nabycia, lecz również można było wypożyczyć interesującą grę, usiąść przy specjalnie do tego przygotowanych stolikach i zagrać. Prowadzący tę salę, przedstawiali tytuły gier, objaśniali zasady, uczyli grać oraz prowadzili turnieje gier planszowych. Jak podali organizatorzy podsumowywujący tegoroczny festiwal, wypożyczono 410 gier.

Nie zostali pominięci najmłodsi uczestnicy. Dla nich pomyślano szereg atrakcji i zabaw. Dzieci mogły tworzyć tekturowe miecze, czarodziejskie różdżki; nie lada atrakcją było również malowanie twarzy. Najmłodsi mogli również wysłuchać opowieści bajarz i zostać bohaterami baśni. Został zorganizowany również konkurs rozbijania piniat. Szczególną popularnością w tej grupie wiekowej, cieszyła się Sala LEGO, w której na sporych rozmiarach stole, były rozrzucone tysiące tych klocków. Sadząc po średniej wieku osób przebywających w tej „Sali” – nie tylko dzieciom układanie sprawiało ogromna frajdę.

Jedną z atrakcji był również ogólnopolski konkurs Cosplay – polegający na wiernym odwzorowaniu stroju wybranego bohatera (i wcielenie się w niego) pochodzącego np. z filmu, gry, komiksu itp. Dla zwycięzcy zostały przewidziane atrakcyjne nagrody, a pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Skonecka z Konia. Oprócz tego konkursu, zorganizowane zostały trzy turnieje: „Kamienie w Kieszenie” (zwycięzca – Tymoteusz Dolata), „Rule The Galaxy” (zwycięzca – Karol Janicki) oraz „Pędzące Żółwie” (zwycięzca – Marcin Chwastyniak).

Podczas dwóch głównych dni imprezy (tj. 06-07.02), można było uczestniczyć w bloku popularnonaukowym i literackim. Blok ten, zaczynał się od godziny 12.00 i trwał do 19.00. Do tej części festiwalu zostało zaproszonych wielu interesujących prelegentów, którzy rozmawiali na rozliczne tematy, zaczynając od najciekawszych aktorów ról drugo- i trzecioplanowych w filmach fantasy, poprzez warsztaty, na których można było nauczyć się tworzenia scenariuszy komiksów. Oczywiście nie były to wszystkie tematy prelekcji i pogadanek, a w bloku wzięło udział łącznie 15 różnych prelegentów.

Dalsze szczegóły dotyczące „Gostkonu” zostały przedstawione w rozmowie z jednym z organizatorów tej imprezy – Przemysławem Pawlakiem.

Fot.: Damian Płowy
Fot.: Damian Płowy
Fot.: Damian Płowy
Fot.: Damian Płowy
Fot.: Damian Płowy

© 2018 Super-Polska.pl stat4u