Kod Enigmy złamali Polacy

Autor: www.bydgoszcz.pl 2016-02-18 09:26:17
Brytyjczycy potwierdzają – bydgoszczanin Marian Rejewski wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim jako pierwsi złamali kod Enigmy. Jak pisze brytyjski „Daily Mirror”: Polacy złamali kod Enigmy dekadę przed Turingiem. To historyczny moment, bowiem przez dziesięciolecia Brytyjczycy swojemu naukowcowi – Alanowi Turingowi przypisywali większość zasług polegających na rozszyfrowaniu niemieckiej Enigmy. Taka sytuacja miała miejsce np. w chętnie oglądanej na całym świecie produkcji „Gra tajemnic”.

Urodzony 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy wybitny matematyk i kryptolog, wraz ze swoimi współpracownikami złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców czasie II wojny światowej. Złamanie szyfru Enigmy przez urodzonego w Bydgoszczy matematyka uznawane jest za wydarzenie przełomowe, które miało kluczowe znaczenie dla wyniku II wojny światowej, a zastosowanie w tamtym okresie metod matematycznych w kryptologii uchodzi za rewolucyjne. Marian Rejewski po zdaniu w 1923 r. egzaminu dojrzałości w Państwowym Gimnazjum Klasycznym (obecnie I LO) studiował matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1928-29 uczestniczył w kursie kryptologii dla studentów kończących studia matematyczne i biegle znających język niemiecki. W grudniu 1932 r., pracując w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie, rozwiązał szyfr Enigmy. Po dołączeniu do Rejewskiego jego dwóch kolegów ze studiów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, razem aż do wybuchu wojny pracowali nad doskonaleniem deszyfru niemieckiej maszyny. W czasie wojny umożliwiło to Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej niemieckiej korespondencji.

Przypominamy, że rok 2015 w Bydgoszczy obchodzony był, na mocy uchwały nr LXII/1291/14 z dnia 24 września 2014 r. Rady Miasta Bydgoszczy, Rokiem Mariana Rejewskiego. W ub.r. przypadała 110. rocznica urodzin tego wybitnego bydgoszczanina. Rok ten uczciliśmy szeregiem wydarzeń poświęconych kryptologowi i jego najważniejszemu osiągnięciu, jakim było złamanie wspólnie z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. „Dla Mariana” – taki temat przewodni miała kolejna majowa edycja Dywanów Kwiatowych, impreza „Rozszyfrujmy Bydgoszcz” przyciągnęła na Wyspę Młyńską ponad 3 tys. uczestników, odbyła się też konferencja naukowa oraz warsztaty drzeworytu, linorytu i sitodruku oraz wiele innych wydarzeń. W Bydgoszczy - rodzinnym mieście Rejewskiego pielęgnowana jest pamięć o jego życiu i dokonaniach. Imieniem Mariana Rejewskiego nazwano Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką, ulicę oraz Aulę Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na rodzinnym domu naukowca przy ulicy Wileńskiej 6 oraz na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych wmurowano tablice pamiątkowe. Na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Śniadeckich ustawiona jest także pamiątkowa ławeczka na której znajduje się odlana w brązie postać wybitnego kryptologa oraz makieta niemieckiej maszyny szyfrującej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u