Siedlce: Ćwiczenia "Liwiec 2016"

Autor: Zespół Prasowy KM PSP Siedlce 2016-10-01 10:00:24
W dniach 22 - 23 września 2016 r. realizowane były ćwiczenia obronne p.k. "Liwiec 2016", zarządzone przez Wojewodę Mazowieckiego, przy udziale Starostwa Powiatowego i wszystkich gmin powiatu siedleckiego

Pierwszego dnia ćwiczenia odbywały się w formie aplikacyjnej na terenie powiatu, natomiast drugiego dnia odbyły się praktyczne ćwiczenia z udziałem sił i środków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych oraz ratownictwa chemicznego.

Celem powiatowych ćwiczeń obronnych było m.in. sprawdzenie procedur związanych z gaszeniem pożaru na czaszy składowiska oraz ewakuacji osoby poszkodowanej z miejsca zagrożenia.

Pierwsza część ćwiczeń zakładała następujący scenariusz: podczas porannego obchodu pracownik ochrony zauważył kłęby dymu unoszące się znad składowiska odpadów, pożarem objętych zostało około 400m2. Została zaalarmowana straż pożarna. Podjęta przez pracowników próba ugaszenia pożaru była nieskuteczna, pożar rozprzestrzeniał się wzdłuż nasypu czaszy składowiska. Po przyjeździe strażaków pożar został zlokalizowany i ugaszony. W działaniach brały udział: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 Siedlce, OSP Suchożebry, OSP Podnieśno, OSP Mokobody, OSP Hołubla, OSP Wola Suchożebrska, OSP Krześlin, OSP Kownaciska i OSP Brzozów.

W dalszej części, podczas gaszenia wysypiska, do Stanowiska Kierowania KM PSP Siedlce dotarła informacja od jednego z pracowników zakładu, z której wynikało, że na hali utylizacyjnej doszło do rozszczelnienia pojemnika z nieznaną substancją. Jedna osoba była poszkodowana. Przybyły na miejsce zastęp, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania, stwierdził, że podczas przewożenia pojemników koparko-ładowarką doszło do uszkodzenia płaszcza jednego z nich. Ustalono, że pojemniki są oznaczone numerem UN 2796*. Widoczny był mały wyciek oraz plama substancji na powierzchni ok. 1m2. Kierujący Działaniem Ratowniczym poprosił o zadysponowanie zastępu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego Siedlce-6 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 wraz z dowódcą.

Kierujący Działaniem Ratowniczym postanowił:

zabezpieczyć teren działań poprzez wyznaczenie granicy strefy "gorącej" i "chłodnej" - 20 metrów od wejścia do hali; w odstąpieniu od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne, wysłać dwóch ratowników wyposażonych w aparaty ochrony dróg oddechowych celem ewakuacji osoby poszkodowanej; sprawić na granicy stref stanowiska do dekontaminacji wstępnej osoby poszkodowanej i ratowników.

Po przeprowadzeniu dekontaminacji wstępnej i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osoba poszkodowana została przekazana zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Przybyły na miejsce zdarzenia dowódca grupy chemicznej, po przejęciu dowodzenia, postanowił:
1. wysłać rotę ratowników w ubraniach chemicznych kat. III typ 3 celem likwidacji nieszczelności płaszcza zbiornika przy pomocy bandaży uszczelniających;
2. przepompować substancję do zbiornika zastępczego przy użyciu pompy beczkowej;
3. usunąć pozostałości znajdujące się na podłożu poprzez przykrycie piachem;
5. zadysponować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
* Elektrolit akumulatorowy zawierający w swoim składzie 37% kwasu siarkowego. Jest substancją utleniającą, żrącą, niebezpieczną dla środowiska. Wdychanie par i aerozoli prowadzi do poważnego uszkodzenia dróg oddechowych. W trakcie jej rozcieńczania zawsze należy dolewać kwas do wody. Substancja łatwo reaguje z solami innych kwasów wypierając je, prowadząc do wybuchów i wydzielania trujących gazów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u