PG. podpisanie listu intencyjnego
Politechnika Gdańska i koncern budowlany Bechtel, który wraz z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą polską elektrownię jądrową, podpisały porozumienie o współpracy. Gościem uroczystości była wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Energia jądrowa jest stabilna, czysta i dlatego stanowi doskonałą odpowiedź na wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi Polska i cały świat – podkreśliła wojewoda. - Budowa elektrowni to wielka szansa, ale i wyzwanie dla Pomorza. Akceptacja społeczna jest tu niezbędna. Powinniśmy nieustannie ją podtrzymywać m.in. przez rzetelną i skuteczną edukację. Pamiętajmy, że silna edukacja to silny region – dodała.
Spotkanie, z udziałem m.in. prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG, Leszka Hołdy, szefa Bechtel Polska i Ramesh”a Balasubramanian’a, eksperta energetyki jądrowej, odbyło się w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. Kooperacja amerykańskiej firmy i gdańskiej uczelni to ważny krok w kontekście planowanej przez Polskę inwestycji i pozyskiwania nowych rozwiązań opartych o energetykę jądrową.
Elektrownia atomowa
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse – Bechtel umowę na zaprojektowanie (Engineering Services Contract) pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce podpisały we wrześniu ub.r.. Projekt obejmuje główne komponenty elektrowni – wyspę jądrową, wyspę turbinową, towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne i infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem obiektu.
Aktualnie, Bechter rozpoczyna pogłębione badania geologiczne.. Prace, które potrwają do końca roku, obejmą ok. 30 hektarów w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. W ich ramach wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 m. Wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu oraz przygotowania raportu lokalizacyjnego. (będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez PAA).