Otwarcie wystawy IPN w wejherowskim ratuszu

Autor: źródło - UM Wejherowo 2014-05-15 17:07:01
W poniedziałek 12 maja br. w wejherowskim ratuszu została otwarta wystawa pt. „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945” przygotowana wspólnie przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz Muzeum Stuthoff w Sztutowie. Wystawa zostanie udostępniona publiczności w najbliższą sobotę 17 maja w Noc Muzeów.
Podczas otwarcia prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt powiedział, że wydarzenia sprzed 75 laty jakie rozegrały się w 1939 roku w Wejherowie bezpośrednio po wybuchu II wojny światowej, mimo upływu lat, są wciąż żywe w sercach i świadomości wielu mieszkańców. Jak podkreślił prezydent w Piaśnicy zginęło wielu wspaniałych ludzi – patriotów, tworzących inteligencję naszego miasta. Dziękując pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i Muzeum Stutthof w Sztutowie za odkrywanie kart historii prezydent powiedział, że zbrodnia piaśnicka wciąż jest mało znana w głębi kraju, dlatego warto o niej mówić i rozpowszechniać wiedzę na temat tych wydarzeń.

- Przeglądając dokumenty ze zdumieniem zorientowałem się, że z terenu Pomorza i Północnych Kaszub najwięcej osób poszukiwanych przez Gestapo pochodziło z Wejherowa. Miała tu miejsce wyjątkowo zaawansowana konspiracja, o której ze względu na niezwykle skrycie prowadzoną działalność, wciąż tak mało wiemy – mówił prof. Andrzej Gąsiorowski cytując nazwiska m.in. księży Edmunda Roszczynialskiego i Józefa Bartela, a także dowódców TOW „Gryf Pomorski”.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy wydarzenia spotkali się w sali narad Urzędu Miejskiego, gdzie dzielili się swoją wiedzą i spostrzeżeniami dotyczącymi wejherowskiej konspiracji oraz sytuacji panującej w Wejherowie podczas okupacji hitlerowskiej.

- Podczas Wejherowskiej Nocy Muzeów 2014 po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostaną m.in. wyniki śledztw wraz z dokumentacją fotograficzną, prowadzonych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku związane ze zbrodniami hitlerowców dokonanymi w Wejherowie i okolicach - mówi Jacek Thiel z Urzędu Miejskiego w Wejherowie, inicjator wystawy i jeden z organizatorów Wejherowskiej Nocy Muzeów dodając, że wystawa dostępna będzie w ratuszu do końca września br. Podczas wystawy rozprowadzane będą gadżety i karty pamiątkowe.

Wystawę pod względem graficznym przygotował Henryk Połchowski z UM w Wejherowie wraz z Agencją Reklamową MANA z Wejherowa.

Na całość wystawy pt. „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945”, składają się następujące ekspozycje:
Temat 1: „Zabójstwo polskich jeńców wojennych na dziedzińcu więzienia w Wejherowie w dniu 10 września 1939 roku” – prok. Bożena Włodarczyk;
Temat 2: „Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich, październik-grudzień 1939 r.” - dr Monika Tomkiewicz;
Temat 3: „Zabójstwo Franciszka Alberta Hebla w dniu 9 października 1939 roku w Świecinie - Powiat Wejherowo” – prok. Bożena Włodarczyk;
Temat 4: „Zakład Wychowawczy dla Chłopców w Wejherowie (Erziehungshalt Neustadt) w latach 1939-1943” - dr Monika Tomkiewicz;
Temat 5: „Wejherowska konspiracja w latach 1939-1945” - prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski;
Temat 6: „Niszczenie Kalwarii Wejherowskiej” - dr Monika Tomkiewicz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u