Toruń w czołówce polskich samorządów

Autor: źródło-www.torun.pl 2014-07-15 09:05:11
Toruń doskonale wypadł w tegorocznym Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Zajął VI miejsce w kategorii miast na prawach powiatu i III za wykorzystanie funduszy unijnych.
Była to już 10. edycja Rankingu Samorządów organizowanego przez „Rzeczpospolitą". Przewodniczącym kapituły Rankingu Samorządów jest prof. Jerzy Buzek.

Ranking, tak jak w ubiegłych latach, przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy (spośród niemal 2,5 tys. gmin wiejskich, miejskich i miejsko- wiejskich w Polsce), które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Przeanalizowano dane w trzech kategoriach samorządów: miasta na prawach powiatu pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie gminy wiejskie

W pierwszym etapie brano pod uwagę dane - pochodzące z Ministerstwa Finansów - dotyczące wszystkich samorządów w Polsce mieszczących się w wyodrębnionych kategoriach. Etap drugi to ankieta. Pytano w niej między innymi o wydatki mieszkaniowe, wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów, liczbę podmiotów gospodarczych, czy (i od kiedy) urząd funkcjonuje w oparciu o normę ISO. Dodatkowo miasta na prawach powiatu pytano np. o stopę bezrobocia czy ocenę ratingową: krajową i międzynarodową,

W porównaniu z poprzednią edycją tym razem wprowadzono drobne korekty. W ocenie wyników finansowych samorządów doszły dwa nowe kryteria. Oba wynikają z zachodzących zmian w lokalnych budżetach. Przez ostatnie trzy lata konieczne było podjęcie dużego wysiłku po stronie oszczędności w wydatkach lub po stronie zwiększania dochodów, by dostosować się do nowych, indywidualnych wskaźników zadłużenia. Samorządom w tym czasie nie sprzyjała sytuacja gospodarcza, bo silne spowolnienie oznaczało niższe od oczekiwań wpływy np. z podatków czy sprzedaży mienia. W tej sytuacji Kapituła rankingu postanowiła przyznać dodatkowe punkty za niską dynamikę wydatków na administrację, a także za spełnienie nowego wskaźnika zadłużenia. Jednocześnie wyeliminowane zostało dotychczasowe kryterium oceny wielkości długu gminy czy miasta w porównaniu z dochodami.

Ponadto tegoroczny zestaw pytań w ankiecie został poszerzony o kwestie dotyczące zaangażowania samorządu w walkę z bezrobociem na lokalnym rynku oraz wsparcia dla rodzin wielodzietnych w formie tzw. Karty Dużej Rodziny. Drobne zmiany zaszły także w podrankingu „Innowacyjny samorząd". Tu doszły pytania dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii.

Toruń uplasował się na VI miejscu w kategorii miast na prawach powiatu i na III za wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u