90 lat Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

Autor: Małopolski UW 2023-10-24 09:00:45

Początki działalności chrzanowskiego szpitala sięgają roku 1933. Dziś ma za sobą szczególny czas próby, jaką była pandemia. W walce z nią placówka wykazała się wielkim zaangażowaniem, odwagą i profesjonalizmem. Dzięki szerokiej bazie diagnostyczno-zabiegowej z zapleczem logistycznym Szpital zapewnia pacjentom wysoki standard usług medycznych. Jubileusz 90 lat istnienia to czas podsumowań, ale też kreślenia planów na przyszłość. W obchodach uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Często powtarzam, że miarą naszego człowieczeństwa jest wrażliwość na potrzeby tych, którzy są słabsi od nas. Tej szlachetnej postawie wierna od dziewięciu dekad pozostają Dyrekcja i Personel chrzanowskiego Szpitala. Każdy dzień i każda noc wymagającej i odpowiedzialnej służby urzeczywistnia misję zawartą w słowach: „Skutecznie leczyć, otoczyć opieką, natchnąć nadzieją”. Tak imponujący jubileusz stanowi doskonałą sposobność do spojrzenia wstecz i przywołania budujących wspomnień. Jest to jednak przede wszystkim dobra okazja do tego, aby zarysować ambitne plany na kolejne lata, które pozwolą skutecznie mierzyć się z wyzwaniami – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Szpital Powiatowy w Chrzanowie to ważna w regionie placówka, która dysponuje ponad 500 łóżkami dla pacjentów w ramach 19 oddziałów szpitalnych. Ma także 20 specjalistycznych poradni przyszpitalnych, zakłady diagnostyczne, zakład rehabilitacyjny, a także ośrodki leczenia dziennego i domowego. Lecznica działa prężnie, nieustannie podnosząc jakość i zakres świadczonych usług. Stanowi ważne zabezpieczenie dla mieszkańców Małopolski Zachodniej.

Rocznie w szpitalu leczonych jest około 20 tys. pacjentów. W poradniach specjalistycznych udzielanych jest ok. 60 tys. porad rocznie. Ponadto, przeprowadza się ok. 10 tys. dializ rocznie, około 40 tys. badań diagnostycznych, w tym prawie 6 tys. badań TK i 3 tys. badań endoskopowych. Pogotowie ratunkowe realizuje ok. 9 tys. zgłoszeń do nagłych zachorowań i wypadków.

– Celebrowany jubileusz pozwala nam z ogromnym uznaniem spojrzeć na tak profesjonalną i owocną działalność Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Jest to bez wątpienia zasługą oddanej pracy Kadry kierowniczej i Pracowników, którym należą się wyrazy szczerej wdzięczności i szacunku. Niech ta odpowiedzialna misja przynosi spełnienie, inspiracje i motywuje do równie silnego zaangażowania na kolejne lata – dodaje wojewoda Kmita.

Rozkwit Szpitala możliwy jest przy szerokim wsparciu rządowym. Tylko dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do lecznicy trafił nowoczesny sprzęt, jak np. aparat rentgenowski czy karetka. W ramach Funduszu Medycznego Szpital otrzymał niemal 12 mln zł na modernizację i wyposażenie SOR-u, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Dzięki staraniom wojewody Łukasza Kmity placówka otrzymała także 100 sztuk koncentratorów tlenu, które będą stanowić doposażenie Oddziału Chorób Płuc i Poradni Domowego Leczenia Tlenem.

Więcej o Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie:
https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=15516
https://www.szpital-chrzanow.pl/o-szpitalu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u