Siódma odsłona Grassomanii

Autor: UM Gdańsk 2015-10-12 09:03:11
Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

Siódma już edycja popularnego festiwalu Grassomania (projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującemu swój program wokół twórczości Noblisty interpretowanej i przetwarzanej przez młode pokolenia artystów) będzie skoncentrowana wokół filmowych adaptacji literatury. Pretekstem do obrania tego kierunku jest jubileusz 10-lecia powstania filmu „Wróżby kumaka” na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Przeglądy filmowe oraz spotkania z twórcami i badaczami w formie prelekcji przedpokazowych, będą odbywać się w legendarnym studyjnym kinie Watra (obecnie na co dzień zamkniętym dla szerokiej publiczności, udostępnionym specjalnie na okazję festiwalu). Kinie, w którym wybrane sceny "Wróżb kumaka" były kręcone 10 lat temu.

Głównym celem tego przeglądu, jest promowanie zjawisk kulturalnych, poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie. Włączając do dialogu sztuk najmłodszą muzę – film, pragniemy ukazać jego aspekty artystyczne, które dla szerokiej publiczności odbiorców kina popularnorozrywkowego, nie są do końca znane czy oczywiste, a za pomocą których powstały i nadal powstają kapitalne interpretacje oraz ekranizacje dzieł literackich. Relacje obrazu ruchomego i słowa będą dodatkowo komentować eksperci i twórcy zaproszeni do projektu. Festiwal Grassomania posłuży jako rodzaj podsumowania literackich wizyt w Galerii w formie trójwymiarowych wizualizacji filmowych słowa pisanego. Wierzymy, że wybór atrakcyjnych ekranizacji filmowych dzieł literackich prezentowanych w formie wystaw w Galerii, zachęci publiczność do sięgnięcia po ich pierwotne książkowe wydania.

Dodatkowo w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będziemy pokazywać multimedialny projekt site- specific, autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem „Mortal Sin”.

„Mortal Sin” kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze? Dźwięk i muzyka: Anssi Laiho. Leevi Lehtinen realizuje swoją pracę w ramach programu The People's Smart Sculpture / Kreatywna Europa. Praca należy do The Finnish State Art Collection.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u