O udziale Żydów w przemianach miasta, czyli ostatnie dni wystawy w Starej Synagodze

Autor: www.krakow.pl 2015-10-16 09:28:09
Jeszcze tylko do 25 października można oglądać w Starej Synagodze przy ul. Szerokiej 24 wystawę „Budowali nowoczesny Kraków. Żydzi w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym miasta (1866–1939”). Serdecznie zapraszamy!

Wystawa „Budowali nowoczesny Kraków. Żydzi w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym miasta (1866–1939”) opowiada o udziale wybitnych przedstawicieli żydowskiej społeczności Krakowa w niezwykłym procesie przekształcania miasta. Kraków, w okresie tzw. autonomii galicyjskiej i w latach II Rzeczypospolitej, z peryferyjnej miejscowości z mało znaczącym przemysłem i handlem, zaniedbanej pod względem urządzeń komunalnych, stał się nowoczesnym ośrodkiem szkolnictwa i gospodarki z rozwiniętą infrastrukturą, z reprezentacyjnymi budynkami użyteczności publicznej i willowymi osiedlami. W wyniku reformy samorządowej w 1866 roku w gronie działaczy miejskich pojawili się krakowscy Żydzi, do tego czasu w samorządach nieobecni. Zasiedli w Radzie Miejskiej, stanęli na czele Izby Przemysłowo-Handlowej, weszli w skład Wydziału Wielkiego Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Dołączyli w ten sposób do grupy samorządowców, którym leżało na sercu dobro miasta i jego mieszkańców, wnosząc do tej pracy swoje zaangażowanie, wykształcenie i społeczną wrażliwość.

Wystawa jest zbiorową biografią ludzi, których połączyła praca w różnych formach miejskiego samorządu. Podzielona jest na trzy główne obszary tematyczne. Pierwszy z nich poświęcony jest członkom Rady Miejskiej Krakowa, najważniejszego podmiotu życia społeczno-politycznego i gospodarczego gminy. Druga część wystawy prezentuje żydowskich działaczy gospodarczych, przemysłowców i finansistów skupionych w krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Do jej głównych zadań należała działalność informacyjna dotycząca handlu, rzemiosła i przemysłu, opiniowanie ustawodawstwa państwowego w tych dziedzinach, ocena funkcjonowania instytucji i przedsięwzięć gospodarczych. Ostatni obszar tematyczny traktuje o żydowskich działaczach Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Ta ważna instytucja bankowa przyjmowała wkłady oszczędnościowe, udzielała kredytów przedsiębiorcom oraz zarządowi miasta na cele inwestycyjne, a także prowadziła działalność charytatywną, uczestniczyła w przedsięwzięciach kulturalnych i patriotycznych.

Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące wystawie. W programie m.in.: panel dyskusyjny z udziałem krakowskich historyków, kuratorskie oprowadzania po ekspozycji i wykłady połączone ze spacerem na cmentarz żydowski przy ulicy Miodowej. Podczas tych spotkań spróbujemy również znaleźć odpowiedzi na pytania:

- W jaki sposób i z jakim rezultatem Żydzi krakowscy zaistnieli jako pełnoprawni obywatele miasta?

- Czy Żydzi krakowscy w samorządzie miejskim, gospodarczym i finansowym Krakowa reprezentowali partykularne interesy środowisk żydowskich, czy ogółu mieszkańców?

- Czy w Krakowie pozostały jakieś ślady po przejawach działalności samorządowców żydowskich?

© 2018 Super-Polska.pl stat4u