Historia „Solidarności” w obcych językach

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2015-11-06 19:30:04
Od lat powtarzano zastrzeżenia, że nie potrafiliśmy rozpropagować w Europie roli, jaką odegrała Solidarność w odzyskiwaniu niezależności przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Byliśmy tak samo zadowoleni, że ze zdumieniem dowiedzieliśmy się, z mediów zachodnich, że przyczyną zmian w 1989 r. było… zburzenie muru berlińskiego!

By przeciwdziałać upowszechnianiu takiej wersji najnowszej historii europejskiej Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” działając wspólnie ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności wydał historię całego ruchu „Solidarność” w Małopolsce w latach 1980 - 2015 przedstawioną na tle wydarzeń ogólnopolskich, w wersjach angielsko i francuskojęzycznej. Autorem obu wersji językowych opracowania jest Adam Gliksman, pracownik Zarządu Regionu i członek jego władz.

„Razem możemy więcej! «Solidarność» w Małopolsce 1989 – 2015” to skrótowa historia naszego ruchu od strajków sierpniowych i porozumień z 1980 r. poczynając, poprzez I Zjazd „Solidarności”, stan wojenny i konspirację, przemiany po 1989 r., aż po współczesność w Małopolsce i w kraju. Są w tych wydaniach i archiwalne zdjęcia, i 21 Postulatów Sierpniowych, rola polskiego Kościoła w budzeniu ducha Polaków i w działalności konspiratorów, rola „solidarności” w obradach okrągłego stołu, jak i historia walki o prawa pracownicze w nowym ustroju społecznym i politycznym, podane w sposób krótki i rzeczowy. Sądzę, że przydałaby się jeszcze wersja niemieckojęzyczna, by nasi sąsiedzi nie mylili skutków z przyczynami.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u