Nagrody festiwalu "Ale Kino!" przyznane!

Autor: www.poznan.pl 2015-12-07 09:03:23
Ponad 120 seansów, które obejrzało około 25 000 widzów, kilkanaście prapremier i jury, które wybrało najlepsze filmy - nagrody 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" już rozdane!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" jest największym festiwalem filmów dla dzieci i młodzieży w Polsce. Na uwagę zasługuje również fakt, że wydarzenie jest także drugim najstarszym tego typu konkursem filmowym w kraju.

Podczas festiwalu widzowie mogli obejrzeć ponad 160 filmów wśród których aż 13 produkcji miało swoje polskie prapremiery. 5 grudnia odbyła się gala podczas której ogłoszono werdykt jury, oceniającego dzieła reżyserów. Na uroczystości obecny był prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Złote Koziołki za film krótkometrażowy dla młodzieży przyznano produkcji pt. "Ártún" w reżyserii Gudmundura Arnara Gudmundssona oraz produkcji pt. "Zupa z kamieni" w reżyserii Clémentine Robach.

Złote Koziołki za film pełnometrażowy dla młodzieży przyznano natomiast produkcji pt. "Stado" w reżyserii Beaty Gärdeler oraz produkcji pt. "Jak ukraść psa" w reżyserii Kim Sung-Ho.

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci i Młodzieży trafiła w ręce twórców produkcji pt. "Życie według Nino". Jury przyznało również nagrodę specjalną, którą otrzymał film pt. "Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn". Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich trafiła natomiast do twórców "Mustanga".

Festiwal cieszył się sporym zainteresowaniem wśród poznaniaków, co potwierdzają sami organizatorzy wydarzenia.

- Grono Alekiniaków było na tyle liczne, żeby szczelnie wypełniać sale Multikina, Nowego Kina Pałacowego i Sceny Wspólnej przez wszystkie dni festiwalu od 29 listopada do 5 grudnia. W tych salach co rusz wybuchał śmiech, ale zdarzała się też cisza i absolutny bezruch - do ostatniego ujęcia, a nawet na końcowych napisach. Za to w kuluarach wrzało od dyskusji: kto z kogo czerpie? kto jest nowatorski? czy identyfikujesz się z bohaterem? co ty zrobiłbyś na jego miejscu? Rozmawiali młodzi widzowie, w dyskusje wciągali się goście festiwalu: jurorzy, twórcy, pedagodzy, animatorzy. Znikały międzypokoleniowe bariery, bo szło o coś naprawdę ważnego: o sztukę, która ma wpływ na nasze życie. Liczne nagrody były bardzo przyjemnym dodatkiem do aktywnego uczestnictwa w kulturze - mówi Ewa Obrębowska, rzecznik prasowy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, które było organizatorem festiwalu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u