Teatr „Z głową w chmurach”

Autor: Tomasz Rodak 2015-12-14 08:50:05
W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne.

Twórcy oraz aktorzy Teatru „Z głową w chmurach” postanowili reaktywować ideę teatru akrobatycznego w Poznaniu. Tego typu instytucje z powodzeniem funkcjonują w Europie zachodniej i Ameryce północnej. Wystarczy wspomnieć tu słynny kanadyjski teatr akrobatyczny Cirque du Soleil.

Reaktywowany teatr akrobatyczny w Poznaniu ma mieć nową siedzibę. Wybór padł na opuszczony i nieco zapomniany budynek dawnej lokomotywowni PKP przy ulicy Kolejowej na Łazarzu. Właścicielem budynku są Polskie Koleje Państwowe. PKP przeznaczyły budynek oraz otaczający go teren pod wynajem.

Budynek powstał około 1892 roku. Zbudowany został w tzw. systemie Vieregge (system lokomotywowni wachlarzowej opracowany w końcu lat 70 XIX w. w Królewskiej Kolei Żelaznej we Wrocławiu przez dyrektora kolejowego Vieregge.

W XX wieku budynek był kilkukrotnie modernizowany. Dobudowano do niego między innymi podłużne skrzydło warsztatowe oraz wykonano nowe, trójkątne świetliki na dachu. Od kilkunastu lat lokomotywownia jest nieużywana. Ze względu jednak na jej historyczny charakter w lipcu 2015 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu wpisał obiekt do rejestru zabytków (Nr rejestru 967/Wlkp/A).

Teren opracowania nie posiada opracowanego lub wszczętego planu miejscowego. Według wytycznych zawartych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Poznania znajduje się na obszarze identyfikacji wizualnej WOLNE TORY oraz CITY. Na obszarze tzw. ”City” jako cel nadrzędny wyznaczono wykształcenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej

Kilka słów o teatrze „Z głową w chmurach”

Istniejemy od 2007 roku, a naszą specjalnością są: spektakle, etiudy teatralne, parady i ceremonie otwarcia, choreografie, działania performatywne – słowem: robimy wszystko i jeszcze więcej. Twórcą teatru jest Tomasz Rodak, absolwent UAM i AWF, a z zamiłowania performer i akrobata. Aktualnie w naszym zespole działa 20 aktorów, którzy rocznie dają ponad 50 przedstawień w całym kraju i za granicą.

Działalność artystyczną łączymy z działalnością edukacyjną. W 2013 roku powstała pierwsza w Poznaniu Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna, w której prowadzimy regularne zajęcia z szerokiego obszaru sztuk cyrkowych skierowane do dzieci i dorosłych oraz uczymy zawodu performera.

Kilka naszych osiągnięć:

⦁ Cykl 8 występów na plażach nad morzem Bałtyckim w ramach Lech Summer Epicentrum - edycja 2007;
⦁ Oprawa artystyczna Mistrzostw Europy w Koszykówce EuroBasket 2009;
⦁ Występ przed królem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w trakcie uroczystości z okazji 40-lecia istnienia tego Państwa – jako najlepsi wśród 112 najlepszych performerów zaproszonych z całego świata od Brazylii po Rosję - Abu Dhabi 2011;
⦁ Opracowanie i przeprowadzenie ceremonii otwarcia Światowych Regat Wioślarskich - Poznań 2009 i 2011;
⦁ Stworzenie spektaklu towarzyszącego ceremonii otwarcia Kolejki Górskiej Adrenaline - Poznań 2012;
⦁ Opracowanie chorografii i występy grupy szczudlarzy w ramach Dubai Shopping Festival w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - edycje 2012, 2013, 2014 oraz 2015.

Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna

Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna powstała w 2013 roku przy współpracy ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź. Od początku swojej działalności Szkoła Artystyczno-Akrobatyczna ma swoją siedzibę w budynku przy ul. P. Mansfelda 4 na Jeżycach. W naszej szkole, w różnego rodzaju zajęciach, m.in.: akrobatyka i gimnastyka artystyczna bierze udział około 200 dzieci i dorosłych.

Dzięki tej współpracy od ponad dwóch lat przygotowujemy choreografię do przedstawienia baletowo-akrobatycznego, które jest prezentowane na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego. W 2013 roku zaprezentowaliśmy sztukę „Askarian”, a w 2014 i 2015 – znaną wszystkim „Alicję w krainie czarów”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u